Jak zacienić taras w ogrodzie? Poradnik na 2024 rok

Słoneczny ogród, a zabudowa tarasu

Kiedy nasz dom ma ekspozycje południową, słońce w naszym ogrodzie będzie gościło praktycznie przez cały dzień. Warto wtedy pomyśleć, jak zacienić chociaż kawałek ogrodu, by można w nim było wypoczywać w słoneczne dni.

Żeby takie miejsce przygotować, musimy przeanalizować czy lepszym rozwiązaniem do zadaszenia będzie markiza tarasowa czy pergola tarasowa. To na które z rozwiązań się zdecydujemy, nakieruje nas na to z czego wykonać taras. Jeżeli wybierzemy pergolę tarasową, powinniśmy wykonać jak najbardziej stabilne podłoże – kafle bądź wylewka. Słupy pergoli muszą być stabilnie umocowane w podłożu. Kiedy decydujemy się na markizy tarasowe, nie mamy ograniczeń przy zastosowanych materiałach na podłoże naszego tarasu.

Zacienienie tarasu przy pomocy pergoli aluminiowej

Wiele osób początkowo decyduje się na zakup parasola ogrodowego, jednak gdy nasz taras znajduje się bezpośrednio przy wyjściu z salonu czy też innego pomieszczenia naszego domu, warto wybrać markizę tarasową do zacienienia tarasu. Powierzchnia markizy zapewnia większą ilość cienia w ogrodzie, pełna automatyka ułatwia sterowanie a my możemy w pełni oddać się relaksowi w ogrodzie.

Jak zacienić taras w małym ogrodzie? Markiza tarasowa!

Przyjemnie jest spędzić trochę czasu w słońcu, dlatego decydując się na przygotowanie miejsca do relaksu istotne jest jak duży ogród posiadamy. Jeżeli jest to mały ogródek, jego zacienienie powinno być mobilne. Tzn. markiza powinna posiadać możliwość złożenia, a pergola zsunięcia lub otwarcia dachu. Jeżeli mamy tyle szczęścia i posiadamy naprawdę duży ogród, zadaszenie w strefie relaksu może być stałe i nie będzie to w niczym przeszkadzało. Jeżeli natomiast nasza strefa relaksu, jest również miejscem gdzie grillujemy, opalamy się czytamy itp. – tzn. że korzystamy z niej na wszelaki sposób, musimy pamiętać byśmy mogli sterować zacienieniem na życzenie. W dni kiedy ilość słońca jest ograniczona powinniśmy mieć możliwość zmniejszenia powierzchni jaką chcemy zacienić. Jest to bardzo istotne, ponieważ bardzo łatwo jest stosując stałe zadaszenie zaciemnić również stale pomieszczenie do którego bezpośrednio przylega nasz taras.

Alternatywa – markiza w kasecie

Bardzo nasłoneczniony taras potrzebuje zacienienia, długa i ciągła ekspozycja na słońce może okazać się męcząca, zwłaszcza kiedy klimat zmienia się tak szybko i lato w Polsce jest coraz cieplejsze a temperatury coraz wyższe. Byśmy mogli cieszyć się naszym ogrodem w pełni, warto pomyśleć o cieniu na życzenie w naszym ogrodzie, pomoże nam w tym zakup markizy tarasowej lub pergoli z ruchomym dachem, dzięki czemu zacienić taras możemy w razie potrzeby ale też możemy wpuścić słońce, kiedy tylko mamy na to ochotę.

Najnowsze wpisy

Osłona tarasu przed sąsiadami – 5 pomysłów na osłonięcie tarasu i balkonu

Taras i balkon mogą stać się idealnym miejscem relaksu, pod warunkiem, że zadbamy o ich odpowiednie zagospodarowanie. Ochrona przed spojrzeniami sąsiadów, słońcem czy deszczem to kluczowy element komfortowego użytkowania tych przestrzeni. Jeśli zastanawiasz się, jak osłonić taras od sąsiadów lub czym osłonić balkon, mamy dla Ciebie pięć sprawdzonych propozycji. Pierwszym z rozwiązań są markizy tarasowe, […]

Czy rolety antywłamaniowe są skuteczne?

Pojęcie rolet antywłamaniowych jest szeroko stosowane, ale warto pamiętać, że żadne zabezpieczenie – w tym rolety – nie gwarantuje 100% ochrony przed włamaniem. Podobnie jak alarmy, zamki z wkładkami antywłamaniowymi czy okucia do okien, rolety zewnętrzne antywłamaniowe mają za zadanie znacząco utrudnić działanie włamywaczowi i zminimalizować ryzyko. Rolety antywłamaniowe wyróżniają się zastosowaniem specjalistycznych komponentów oraz […]

Czy można montować rolety zewnętrzne w bloku?

Rolety zewnętrzne balkonowe w bloku to coraz częstszy widok, co wynika z ich doskonałych właściwości termoizolacyjnych. Pozwalają one skutecznie zapobiegać utracie ciepła zimą, a latem chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem. Rolety zewnętrzne w bloku można zamontować w sposób mało inwazyjny, szczególnie wybierając modele adaptacyjne, które umożliwiają instalację zarówno na elewacji, jak i we wnęce okiennej. […]