Jak zamontować rolety zewnętrzne? Samodzielny poradnik

Montaż rolet zewnętrznych na pierwszy rzut oka wydaje się dosyć prosty. Jednak przyda się precyzja oraz odpowiednie narzędzia, które ułatwią montaż. 

Montaż rolet zewnętrznych i prace przygotowawcze

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do montażu rolet zewnętrznych jest wykonanie dokładnego pomiaru i zamówienie rolet zgodnie z tymi pomiarami. Sposób pomiaru będzie różnił się tak samo jak sposób montażu w zależności od tego czy montaż będzie odbywał się na elewacji czy we wnęce okiennej. Przed montażem należy również zapoznać się z instrukcją załączoną do rolet, z której dowiemy się jak zamontować rolety zewnętrzne zgodnie ze sztuką budowlaną.

Montaż rolet zewnętrznych wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. 

Niezbędnymi narzędziami do montażu rolet zewnętrznych jest wiertarka oraz komplet wierteł, miara, poziomica i kołki. 

Dokładna lista narzędzi (w przypadku montażu rolet elektrycznych ) to Wiertarka elektryczna,  wkrętak elektryczny, szlifierka kątowa, nitownica, 1.5m poziomica,400g młotek narzędzia udarowe, nożyce do metalu, obcęgi, kombinerki, zestaw pilników ,zestaw śrubokrętów, zestaw kluczy, pistolet do silikonu, przewód elektryczny (przynajmniej 30 m) – próbnik elektryczny, miarka 5m, suwmiarka, okulary ochronne, zestaw wierteł, wiertarka elektryczna, wiertła do betonu o odpowiedniej średnicy.

Montaż rolety zewnętrznej – niezbędne pomiary

W trakcie montażu rolet zewnętrznych niezbędnym jest, by po zamontowaniu prowadnic od rolet zewnętrznych zmierzyć szerokość na dole i na górze, oraz dwie przekątne z obydwóch rogów. Różnice w długości przekątnych oraz różnica w dwóch szerokościach nie może być większa niż +/- 2 mm. Przed zamontowaniem zwijacza od rolety zewnętrznej należy opuścić pancerz rolety zewnętrznej i zmierzyć taśmę. Taśma powinna sięgać 25 cm poniżej miejsca montażu zwijacza. 

Czarna roleta zewnętrzna na parterze w domu szeregowym - montaż rolet zewnętrznych

Jak zamontować rolety zewnętrzne – krok po kroku

Montaż rolety zewnętrznej na elewacji zaczynamy od sprawdzenia czy zestaw do zamontowania jest kompletny. Następnie należy sprawdzić czy zgadza się wymiar i roleta zewnętrzna będzie pasowała. Montaż rolet zewnętrznych rozpoczynamy od zaznaczenia na elewacji miejsc pod otwory oraz na prowadnicach do zamontowania ich na elewacji. Musimy dodatkowo zaznaczyć na ścianie miejsce pod taśmę lub kabel – w zależności od rodzaju rolet jakie montujemy(roleta ręczna lub rolety automatyczne ). Następnie wywiercamy otwór w odległości 1,5 cm nad górną częścią prowadnicy na środku komory wprowadzającej stopkę skrzynki. Pod taśmę używamy wiertła o średnicy o 12 mm, później o średnicy 20 mm. Pod kabel zasilający do silnika wywiercamy otwór wiertłem o średnicy 10 mm. Kiedy wykonamy otwór pod taśmę do podnoszenia i opuszczania żaluzji w otwór musimy włożyć rurkę o średnicy 20 mm i obciąć równo z płaszczyzną muru, od wewnątrz rurka musi być krótsza o 2 cm od głębokości muru. Kolejnym krokiem kiedy montujemy rolety zewnętrzne na elewacji jest wywiercenie otworów w zaznaczonych miejscach na ścianie pod kołki rozporowe a następnie włożyć w nie kołki. Później wywiercamy otwory w prowadnicach rolet zewnętrznych. Używamy wiertła o średnicy 6 mm przewiercając się przez obydwie ścianki prowadnicy, wiertłem o średnicy 10 mm powiększamy jedynie otwór w jednej ściance, pierwszej od strony zewnętrznej prowadnicy. Przykręcamy i wyrównujemy prowadnice za pomocą poziomicy na montowanej powierzchni. Nasuwamy skrzynkę na prowadnice ostrożnie wprowadzając czpienie boczków w prowadnice. Przeciągamy taśmę lub kabel do silnika do wnętrza. Opuszczamy roletę i montujemy, przykręcając do ściany – zwijacz rolety zewnętrznej. 

Jak ustawić rolety zewnętrzne?

Jeżeli montujemy rolety zewnętrzne ręczne to musimy ustawić je za pomocą zwijacza. Po opuszczeniu pancerza do samego dołu wymierzamy długość taśmy bądź linki, tak by kończyła się 25 cm poniżej miejsca montażu zwijacza. Następnie przekładamy taśmę przez otwór w obudowie zwijacza nacinamy ją i zaczepiamy o zaczep na obwodzie szpuli zwijacza. Przytrzymując szpulę zwijacza obrócić ją i zwolnić blokadę zwijacza przez dociśnięcie odgiętego zaczepu. Upewniamy się czy roleta jest prawidłowo zamocowana poziomo i pionowo. W ten sposób ustawiamy rolety zewnętrzne ręczne. 

Jak podłączyć rolety zewnętrzne?

W rolecie z napędem elektrycznym podłączenia elektryczne powinna wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Ustawianie rolety zewnętrznej elektrycznej. Ustawianie rolety z napędem elektrycznym polega na regulacji ograniczników krańcowych po otworzeniu klapy rewizyjnej. Sprawdzić poprawność funkcjonowania rolety jak działanie rygli automatycznych, zasuwek lub zamka i jeżeli zaistnieje taka potrzeba wyregulowanie ich. Należy pamiętać, że regulację wyłączników krańcowych przeprowadzamy na zimnym silniku, jednak regulacja krańcówek odbywa się przy kilkukrotnym uruchomieniu silnika , który w tym czasie się nagrzewa. Nie powinno wówczas niepokoić nas, że silnik przerwał pracę po nagrzaniu, ponieważ silniki te posiadają tak zwany wyłącznik termiczny. Zazwyczaj czas pracy silnika wynosi ok 4 minuty a czas wystygnięcia to nawet 30 minut. 

Różnice w montażu w zależności od rodzaju rolet

Rolety zewnętrzne  dzielą się na adaptacyjne (elewacyjne i montowane we wnęce okiennej) oraz na rolety zewnętrzne podtynkowe. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem montażu. Rolety adaptacyjne montujemy na istniejącej już elewacji a te podtynkowe planujemy na etapie budowy, tak by skrzynki schować pod tynkiem. 

Montaż w przypadku rolet podtynkowych

Na początku zaznacz i nawierć otwory w prowadnicy. Dolne i górne otwory muszą być wykonane w odległości od 100 do 150 mm od krawędzi prowadnic. Inne otwory powinny być rozmieszczone równomiernie na całej długości prowadnicy z odstępami od 450 do 500 mm. Sposób rozmieszczenia otworów nie różni się od montażu rolet elewacyjnych.  Nawierć otwór o średnicy zależnie od wielkości używanych wkrętów w wewnętrznej ścianie prowadnicy. Jeżeli prowadnice są już zamontowane do skrzynki włóż ślizgi pancerza wprowadzając trzpienie w komory bierne i zwracając uwagę na osadzenie ślizgów w bokach skrzynki, sprawdź jej poziom. Zainstaluj roletę, podłącz silnik jak na załączonej instrukcji lub przeciągnij sterowanie za pomocą linki. 

Montaż w przypadku rolet elewacyjnych

Rolety elewacyjne montujemy na elewacji – jak sama nazwa wskazuje. Montaż rolet zewnętrznych elewacyjnych odbywa się poprzez przymocowanie prowadnic i osadzenie na nich skrzynki od rolety. 

Najnowsze wpisy

Rośliny na pergole ogrodowe – jakie sprawdzą się najlepiej?

Pnące rośliny na pergoli zachwycają swoim wyglądem a ich dodatkowy atut to dodatkowe osłonięcie właścicieli, ponieważ pergola pokryta roślinami pnącymi osłania nas przed spojrzeniami z zewnątrz. Rośliny pnące dzielą się na rośliny kwitnące, tak zwane kwitnące pnącza oraz na rośliny liściaste. Pnącza dzielą się dodatkowo na pnącza zimozielone oraz sezonowe, pnącza wieloletnie oraz jednoroczne. Pnącza […]

Rodzaje rolet wewnętrznych okiennych. Jakie najlepiej wybrać?

Wybierając rolety okienne, warto kierować się w równiej mierze ich designem co użytecznością. Praktyczną kwestią, o której należy pamiętać, jest grubość tkaniny, z której rolety są wykonane. Decyduje ona o stopniu przepuszczalności światła, a co za tym idzie, poczuciu prywatności i bezpieczeństwa. Do wyboru są rolety zaciemniające, podszyte podgumowaniem, rolety średnio zaciemniające oraz rolety dzień […]

Jak działa system szyb przesuwnych tarasowych i dlaczego warto?

System Szyb przesuwnych tarasowych, z których tworzymy ogrody zimowe to dostosowane do zewnętrznych warunków atmosferycznych systemy, dzięki którym możemy z pergoli tarasowej stworzyć przeszklone miejsce do wypoczynku. Każdy szklany panel posiada swój tor, po którym możemy go przesuwać. Takie panele przesuwają się płynnie i cicho. Wypolerowane krawędzie szyb wyglądają bardzo ekskluzywnie, przez co cały system […]