Okna dachowe

Poznaj nasze okna dachowe

Zagospodarowanie poddasza oknami o specjalnej konstrukcji niesie ze sobą sporo korzyści. Na pierwszy plan wysuwa się ich praktyczność, ale nie można przy tym zapomnieć o wyglądzie. Okna dachowe cechują się wysoką estetyką. Okna dachowe oferowane przez Systemy Okienne Maciej Wąsowski to nowoczesny sposób do oświetlenia pomieszczeń na poddaszu pod skośnym dachem. Mogą być stosowane we wszystkich typach pomieszczeń: sypialniach, łazienkach, kuchniach jak również w garderobach, korytarzach czy na klatkach schodowych.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Zamów pomiar

Jakie są rodzaje okien dachowych?

Przede wszystkim sposób otwierania okien dachowych decyduje o wygodzie ich użytkowania. Zależnie od rodzaju okna oś otwierania znajduje się w jego górnej krawędzi (okna uchylne), w połowie wysokości (okna obrotowe), w 3/4 wysokości i w górnej krawędzi (okna uchylno-obrotowe), a nawet z boku (wyłazy dachowe). Podobnie jak w oknach pionowych można wybierać pomiędzy oknami z drewna lub z tworzywa.

Okna uchylne mają umiejscowioną oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Przed samoczynnym zamknięciem okna chronią sprężyny lub siłowniki

Okna obrotowe stanowią podstawowy rodzaj okien dachowych. Oś obrotu okna znajduje się w połowie wysokości skrzydła. W efekcie, po otwarciu, górna połowa okna odchyla się do wnętrza poddasza, dolna na zewnątrz. Przy maksymalnym otwarciu szyba zewnętrzna jest łatwo dostępna od wewnątrz, co ułatwia mycie okna.

Okna uchylno-obrotowe łączą zalety obu typów okien. Sposób otwierania zmienia się standardowo – położeniem klamki lub przełącznikiem.

Okna wyłazowe (rozwieralne) stanowią wyjście na dach. Otwierają się rozwiernie na zawiasach umieszczonych w bocznej krawędzi ramy. Siłowniki zapewniają zabezpieczenie przed przypadkowym zamknięciem okna i ułatwiają otwarcie skrzydła.