Osłona tarasu przed sąsiadami – pomysły na osłonę tarasu i balkonu

Taras i balkon mogą okazać się idealnym miejscem do odpoczynku bez spojrzeń osób z zewnątrz, jeżeli odpowiednio zagospodarujemy przestrzeń. Pierwszym i najczęściej wybieranym sposobem na osłonięcie się od sąsiadów ale też chroniące przed słońcem jest zakup markizy tarasowej. Jeżeli zastanawiacie się cym osłonic taras przedstawimy wam nasze propozycje w postaci markiz tarasowych.

Markizy dzielą się na dwa podstawowe rodzaje w zależności od miejsca oraz sposobu montażu. Pierwszym z nich są markizy balkonowe. Montowane są one w miejscach, gdzie nad naszym balkonem znajduje się balkon sąsiadów. Do jego spodu montowana jest markiza balkonowa model Selt Italia, czyli osłona tarasu. Ramiona markizy przymocowane są do balustrady i za ich pomocą regulujemy wysokość na jaką tkanina ma nas chronić przed słońcem ale i zabezpieczać przed widokiem osób z zewnątrz.

Osłona na taras w postaci markizy tarasowej jak sama nazwa wskazuje najczęściej montowana jest nad tarasami w domkach jednorodzinnych lub nad tarasami przynależącymi do mieszkania w budynku wielorodzinnym. Jednak idealnie sprawdzą się również do zadaszenia balkonu. Gdy pojawia się pytanie jak osłonić taras najlepiej popracować regulowanym kątem nachylenia takiej markizy. Jeżeli kąt nachylenia markizy zostanie odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb, zarówno pod względem ochrony przed słońcem jak  i ochrony przed spojrzeniami z zewnętrz, możemy swobodnie odpoczywać pod taką markizą bez obawy, że jesteśmy podglądani lub obserwowani.

Osłona tarasu przed sąsiadami może więc być dyskretna i nienachalna jeżeli wybierzemy markizę tarasową. Dodatkowo jeżeli zadajemy sobie pytanie jak osłonić balkon od sąsiadów lub jak osłonić taras od sąsiadów to powinniśmy zdecydować się na montaż markizy balkonowej lub tarasowej. Jeżeli jeszcze nie znasz różnic między markizami tarasowymi a markizami balkonowymi to zapraszamy na naszą stronę internetową gdzie udostępniliśmy dokładny opis zarówno jednej jak i drugiej opcji.  

Osłona tarasu – dlaczego warto?

Osłona tarasu jest przydatna z wielu względów. Pierwszy, najważniejszy to kwestie zdrowotne. Markiza tarasowa ze względu na zastosowane materiały, w naszym przypadku zaimpregnowane tkaniny akrylowe, chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Kolejny ważny aspekt to ten, że taka osłona tarasu obniża temperaturę pomieszczenia do którego przylega. Nawet posiadając klimatyzację, by była bardziej wydajna warto wyposażyć swój taras w markizę. Odpowiedni cień na naszym tarasie zapewni również odpowiednie obniżenie temperatury w salonie (ponieważ najczęściej zadaszamy właśnie wyjście na taras z salonu)

Warto wybrać markizę również wtedy kiedy przychodzi nam do głowy myśl jak osłonic się od sąsiadów. Osłona tarasu przed sąsiadami to nie musi być jedynie markiza tarasowa. Kiedy potrzebujemy trochę intymności w naszym ogrodzie, na balkonie lub tarasie, możemy również wziąć pod uwagę zakup pergoli tarasowej. Jest to bardzo dobry pomysł na osłonięcie tarasu. Pergola tarasowa poza dachem posiadać może również rolety automatyczne materiałowe specjalnie dostosowane do warunków atmosferycznych. Dodatkowo takie rolety nie ograniczają nam możliwości obcowania z naturą ale uniemożliwiają podglądanie nas. Takie rolety działają niczym lustro weneckie. My widzimy otoczenie i to co dzieje się poza naszą zabudową tarasu, natomiast nas nie widać z zewnątrz. 

Czym kierować się przy wyborze osłony tarasowej w postaci markizy tarasowej lub pergoli 

Osłona tarasu przed sąsiadami to może być zarówno markiza jak i pergola. Poszukując najlepszego dla nas rozwiązania powinniśmy kierować się tym, jakiej funkcjonalności oczekujemy od danego produktu. Jeżeli ma to być tylko osłona tarasu przed słońcem pod uwagę możemy wziąć zarówno pergole jak i markizy. Jeżeli ma to być osłona tarasu przed sąsiadami a nasz taras znajduje się przy domku jednorodzinnym to niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem będzie pergola tarasowa ze ściankami bocznymi w postaci refleksol. 

Jak osłonić taras od sąsiadów – i nie tylko

Osłona tarasu musi spełniać nasze oczekiwania, dlatego na etapie poszukiwań poinformuj nas jakie są twoje priorytety a my dopasujemy najlepsze dla ciebie i twoich bliskich rozwiązanie. Jeżeli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, w gęstej zabudowie albo zwyczajnie lubisz i szanujesz swoją prywatność to markiza lub pergola tarasowa pomoże Ci osłonić się od niechcianych spojrzeń z zewnątrz. Musimy pamiętać jednak, że markiza nie zawsze sprawdzi się w osłonie przed sąsiadami. O ile idealnie chroni przed słońcem to w zależności od miejsca montażu może okazać się, że nie ochroni nas od bycia na  widoku osób z zewnętrz.

Dlatego czasem trzeba iść na kompromis i wybrać rozwiązanie które najbardziej spełnia nasze główne oczekiwania, kiedy osłona tarasu możliwa do zastosowania na naszym tarasie lub balkonie nie będzie mogła jednocześnie spełnić wszystkich naszych priorytetów. Może się wtedy okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch różnych osłon, które w duecie zadowolą nas na 100%.

Pergole tarasowe możemy doposażyć o ścianki boczne i frontową, więc tutaj mamy większe możliwości przez co jest to idealna osłona tarasu przed sąsiadami. Wyobraźmy sobie odpoczynek na tarasie w bloku, wokół którego (naprzeciw czy z boku) wybudowany został kolejny blok mieszkalny. Czasem ciężko zrelaksować się ze świadomością, że tyle osób z nudy bądź zwykłej ciekawości obserwuje nasz relaks lub spotkania ze znajomymi na tarasie. W takiej sytuacji, gdzie sąsiedzi zazwyczaj mają swoje mieszkania poza poziomem naszego tarasu markiza tarasowa zamiast pergoli sprawdzi się idealnie. Po jej wysunięciu nie będzie widać nas pod markizą, dzięki czemu zyskamy upragnioną intymność i będziemy mogli korzystać z własnego tarasu w pełni.


Pergola tarasowa – niezawodna osłona tarasu

Pergole tarasowe montowane są w wersji przyściennej oraz wolnostojącej. W każdej z tych wersji możemy zastosować ścianki w postaci refleksoli. Te rolety idealnie sprawdzają się kiedy oprócz ochrony od słońca niezależnie w jakiej pozycji się znajduje, niezależnie od pory roku oraz niezależnie od ekspozycji naszego tarasu na stronę świata możemy za ich pomocą osłonić się od słońca w dowolnym momencie ale i sprawdzi się jako pomysł na osłonięcie tarasu.

Pergole tarasowe to stabilna aluminiowa konstrukcja. Dach pergoli może być zbudowany zarówno z aluminiowych automatycznie sterowanych lameli jak i z tkanin różnego rodzaju. Tkaniny do pergoli są zarówno wodoszczelne jak i wodoodporne, są akrylowe oraz bardziej gumowe. Zautomatyzowane pergole tarasowe posiadają zintegrowane odprowadzenie wody, sprytnie ukryte w konstrukcji. Natomiast ręczne pergole tkaninowe, których dach układa się faliście odprowadzają wodę za pomocą przygotowanego wcześniej spadku na jedną ze stron

Markiza tarasowa – osłona na taras w innej formie

Na wielu tarasach i balkonach widać przeróżne osłony tarasu. Jeżeli jest to parasol lub żagiel zdarza się, że co jakiś czas musimy go wymienić ze względu na wyeksploatowanie. Jeżeli zależy nam na trwałej konstrukcji z wysokiej jakości tkaninami a do tego z możliwością wyposażenia jej w pełną automatykę to warto rozważyć zakup markizy tarasowej. Markizy tarasowe na wymiar występują w rozmiarach do aż 7 m szerokości i wysięgu sięgającym 3,6 m. Ze względu na duże gabaryty warto zlecić montaż markizy profesjonalnej ekipie montażowej, 

Osłony tarasowe w formie przeszkleń

Kolejnym bardzo popularnym sposobem na osłonięcie tarasu są ogrody zimowe. Przeszklenia takie wykonane są z bezpiecznego szkła hartowanego. Szklenie znajdzie swoje zastosowanie w sytuacji, kiedy nasz taras zadaszony jest pergolą tarasową. 

Czym osłonić balkon w bloku?

Balkony w bloku mają różne rozmiary i budowę. Są takie nad którymi bezpośrednio występują balkony sąsiada i tworzą jednocześnie zadaszenie. Niemniej mieszkania znajdują się na różnej wysokości przez co często zdarza się, że słońce wpada na balkon od przodu, z boku i jest bardzo intensywne. 

Do osłony balkonu  w bloku najlepiej sprawdzają się  markizy. Markizy występują w dwóch rodzajach. Dzielą się na markizy balkonowe i tarasowe. Markizy balkonowe osłaniają jakby w pionie natomiast te tarasowe to typowe markizy poziome, wysuwane tak jakby ze ściany.

Warto wziąć przy wyborze pod uwagę fakt, że markizy balkonowe tupu Italia poręczowa są sterowane tylko manualnie i nie mamy możliwości doposażenia takiej markizy o automatykę, tzn. nie możemy zamontować do niej silnika i sterować jej za pomocą pilota. Natomiast w podziale markiz tarasowych odwrotnie dla markizy balkonowej występuje jedna markiza z oświetleniem, czyli model corsica, która sterowana jest wyłącznie za pomocą pilota i nie posiada możliwości awaryjnego zwijania w przypadku braku zasilania. 

Markiza balkonowa – stylowa osłona balkonu

Jednym z walorów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze markizy balkonowej  są materiały z jakich zostały wykonane. Nasze markizy tarasowe poza tym, że stosujemy do ich produkcji jedynie najwyższej jakości zaimpregnowane tkaniny akrylowe, są dostępne w aż 150 kolorach i wzorach. Dzięki takiej ilości wzorów i kolorów do wyboru nasza osłona tarasu może być naprawdę stylowa. 

Zabudowa balkonu

Mamy jeszcze możliwość stałej zabudowy balkonu. Możemy wykonać to za pomocą na przykład aluminiowej rolety zewnętrznej, ale też możemy wykorzystać do tego szklenie. Zabudowa balkonu może być stała, bądź w systemie przesuwnym. Musimy pamiętać, by szklenie jakie wybieramy było z zaufanego źródła, ponieważ powinno być odporne na warunki atmosferyczne takie jak deszcz, snieg, grad., wiatr.

Obecnie w ofercie posiadamy również szklenie przydymione, działające niczym okulary przeciwsłoneczne. Dzięki niemu możemy uzyskać odpowiedź na zadawane wcześniej pytania czym osłonić balkon. Zabudowa balkonu nie może naruszać postanowień wspólnoty, dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej która często odgórnie ustala jakie zabudowania balkonów są dopuszczalne. 

Podsumowanie

Ze względu na ilość i różnorodność osłon balkonowych i tarasowych warto zastanowić się przy wyborze jaka funkcjonalność jest dla nas funkcjonalnością priorytetową. 

Zastanawiasz się nad najlepszym rozwiązaniem na osłonę tarasu? Skontaktuj się z nami, doradzimy Ci jak najlepiej osłonić taras czy balkon!

Najnowsze wpisy

Markiza ręczna — kiedy warto w nią inwestować?

Jak działa markiza ręczna? Markizy tarasowe mogą występować w opcji manualnego zwijania i rozwijania, jak i z silnikiem sterowane za pomocą pilota. Markiza balkonowa ręczna – czyli markiza poręczowa to rodzaj markizy montowanej na balkonie, gdzie góra markizy przymocowana jest do balkonu sąsiada zadaszającego nasz balkon a ramiona markizy montowane są do balustrady. Markizę balkonową […]

Jak dobrać odpowiednie rolety wewnętrzne przeciwsłoneczne do mieszkania?

Rolety wewnętrzne przeciwsłoneczne, czyli jakie ? Rolety materiałowe dzielą się na kilka rodzajów. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są pełne rolety materiałowe, które występują zarówno w kasecie z prowadnicami, w kasecie wolnowiszące oraz na odkrytym wałku. Do tego rodzaju rolet przeciwsłonecznych do mieszkania możemy wybierać tkaniny o wszelakich właściwościach. Najczęściej wybierane są rolety przeciwsłoneczne do mieszkania z […]

Jakie znaczenie ma wybór materiału na markizę?

Czy wiesz, że tkanina markizowa służy nie tylko do ochrony przed słońcem? Bowiem tkanina na markizy to również element dekoracyjny. Po wyborze koloru konstrukcji można dopasować jej wzór do elewacji, otoczenia i zgodnie z naszymi upodobaniami.