Montaż markizy tarasowej – najczęstsze błędy

Markiza tarasowa to regulowane osłonięcie tarasu, balkonu oraz innych przestrzeni użytkowych. Może być wyposażona w pełną kasetę, pół kasetę lub być bez kasety. Produkowane na wymiar, maksymalne wymiary markizy to 700 cm szerokości i 360 cm wysięgu. Istnieje możliwość wyposażenia markizy w czujnik wiatru/czujnik wstrząsów, silnik elektryczny radiowy obsługiwany za pomocą pilota oraz oświetlenie LED.

Metody montażu markizy tarasowej

Markizy tarasowe ważą od 40 do 120 kg, dlatego ich montaż (Wrocław) musi być wykonany profesjonalnie i solidnie. Montaż może być trudny, ponieważ większość budynków jest ocieplana styropianem o grubości 10-20 cm, a za warstwą ocieplenia znajduje się mur właściwy. W przeszłości montaż polegał na wycięciu i usunięciu ocieplenia w miejscu, gdzie mocowane są uchwyty markizy. Jednak ten sposób jest obecnie przestarzały i niezalecany ze względu na powstawanie mostków termicznych, nieestetyczny wygląd oraz niestabilne połączenie.

Montaż chemiczny markizy

Montaż chemiczny charakteryzuje się bardzo mocnym połączeniem uchwytów z murem. Polega na przewierceniu się przez ocieplenie do muru właściwego, a następnie na wstrzyknięciu specjalnej płynnej żywicy, do której montowany jest pręt gwintowany. Płynna żywica zastyga w kilka minut, tworząc całkowicie twardą strukturę, co uniemożliwia usunięcie pręta gwintowanego z muru. Taki sposób montażu gwarantuje stabilne mocowanie na różnych rodzajach podłoża, takich jak Porotherm, pustaki ceramiczne, cegła czy silikaty.

Montaż markizy balkonowej

Markiza balkonowa, zwana także markizą poręczową, jest montowana do sufitu balkonu. Montaż tej markizy jest prostszy niż w przypadku markizy tarasowej. Uchwyty montuje się za pomocą kołków rozporowych, a regulowane ramiona mocuje się do balustrady przy pomocy śrub ocynkowanych z nakrętkami.

Potencjalne błędy przy montażu markizy tarasowej

Montaż markizy tarasowej powinien być powierzony firmie posiadającej doświadczenie w odpowiednim montażu i podłączeniach elektrycznych osłon tarasowych. Markiza, gdy jest rozłożona, jest narażona na działanie warunków atmosferycznych, takich jak wiatr czy deszcz. Silny wiatr może sprawić, że markiza będzie zachowywać się jak żagiel, dlatego montaż wymaga specjalnej uwagi. Prawidłowe podłączenie elektryczne, szczelne i izolowane, jest również ważne, zwłaszcza w przypadku markiz z napędem elektrycznym. Po montażu zaleca się przeprowadzenie prób stabilności, symulując silne podmuchy wiatru przy w pełni rozłożonej markizie.

Regulacja markizy tarasowej

Po zainstalowaniu markizy tarasowej, dostosowanie kąta jej pochylenia odbywa się poprzez regulację wysokości belki wolantowej w określonym zakresie (zazwyczaj wynoszącym od 5 do 40 stopni w przypadku markiz tarasowych), za pomocą śrub znajdujących się przy mocowaniach ramion markizy. WAŻNE! Niewłaściwa regulacja kąta nachylenia markizy może stanowić zagrożenie wypadkiem.

Najnowsze wpisy

Rośliny na pergole ogrodowe – jakie sprawdzą się najlepiej?

Pnące rośliny na pergoli zachwycają swoim wyglądem a ich dodatkowy atut to dodatkowe osłonięcie właścicieli, ponieważ pergola pokryta roślinami pnącymi osłania nas przed spojrzeniami z zewnątrz. Rośliny pnące dzielą się na rośliny kwitnące, tak zwane kwitnące pnącza oraz na rośliny liściaste. Pnącza dzielą się dodatkowo na pnącza zimozielone oraz sezonowe, pnącza wieloletnie oraz jednoroczne. Pnącza […]

Rodzaje rolet wewnętrznych okiennych. Jakie najlepiej wybrać?

Wybierając rolety okienne, warto kierować się w równiej mierze ich designem co użytecznością. Praktyczną kwestią, o której należy pamiętać, jest grubość tkaniny, z której rolety są wykonane. Decyduje ona o stopniu przepuszczalności światła, a co za tym idzie, poczuciu prywatności i bezpieczeństwa. Do wyboru są rolety zaciemniające, podszyte podgumowaniem, rolety średnio zaciemniające oraz rolety dzień […]

Jak działa system szyb przesuwnych tarasowych i dlaczego warto?

System Szyb przesuwnych tarasowych, z których tworzymy ogrody zimowe to dostosowane do zewnętrznych warunków atmosferycznych systemy, dzięki którym możemy z pergoli tarasowej stworzyć przeszklone miejsce do wypoczynku. Każdy szklany panel posiada swój tor, po którym możemy go przesuwać. Takie panele przesuwają się płynnie i cicho. Wypolerowane krawędzie szyb wyglądają bardzo ekskluzywnie, przez co cały system […]