Pergola na balkon w bloku – nowoczesny sposób aranżacji przestrzeni

Pergole na balkonie w bloku coraz częściej stają się popularnym rozwiązaniem. Kiedy poszukujemy dodatkowego miejsca do relaksu lub przechowywania, pergola na balkonie może okazać się idealnym wyborem. Co więcej, dzięki zadaszeniu, pergola na balkonie skutecznie obniża temperaturę w pomieszczeniach, do których przylega. To z kolei pozwala uniknąć przegrzewania się mieszkania w słoneczne dni, a gdy jesteśmy posiadaczami klimatyzacji, zapewnia efektywniejsze jej działanie.

Pergole Wrocław – często są dodatkowo oszklone za pomocą stałego szklenia lub systemu szkła hartowanego przesuwnego. Wówczas pergola na balkonie przekształca się w ogrodowy azyl przez cały rok, oferując dodatkowe pomieszczenie do wypoczynku, zintegrowane z naszym mieszkaniem. Aranżacja balkonu może być dowolna, zależnie od naszych potrzeb i gustu. Możemy wybrać konstrukcję pergoli jedynie z zadaszeniem lub rozważyć opcję szklenia, które nie musi być instalowane od razu. Dopiero po właściwym montażu konstrukcji pergoli tarasowej, można rozważyć późniejsze szklenie.

system szkła hartowanego przesuwnego - pergola na balkonie w bloku - systemy okienne

Pergola na balkon w bloku – pozwolenie i kwestie formalne

Każdy balkon ma określoną nośność zgodnie z obowiązującymi normami, określającą maksymalne obciążenie na metr kwadratowy powierzchni. Informacje te powinny być dostępne u zarządcy budynku lub dewelopera, od którego nabraliśmy nasze mieszkanie. Balkon stanowi część mieszkania, dlatego to jego właściciel ponosi odpowiedzialność za podejmowane decyzje, np. dotyczące jego zabudowy, nawet jeśli zleca to firmie zajmującej się dostarczeniem i montażem pergol tarasowych. Jeśli planowana zabudowa balkonu pergolą jest znacząca, wymaga ona uzyskania odpowiedniego pozwolenia.

Jeśli konstrukcja pergoli balkonowej jest lekka i nie przekracza wysokości 3 metrów, jej montaż nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia. W przypadku cięższej zabudowy, projekt zabudowy należy zazwyczaj zgłosić do miejskiego wydziału architektury, a w wniosku powinny znaleźć się szczegóły planowanych prac oraz terminy ich realizacji. Nawet lekkie zabudowy balkonu powinny być zgłoszone zarządowi lub wspólnocie mieszkaniowej, aby ich realizacja została poprzedzona formalnym wnioskiem o wydanie zgody, zapobiegając sytuacji, w której poniesione zostaną koszty związane ze zadaszeniem balkonu w bloku, a następnie otrzymamy nakaz jego usunięcia. Na ogół wspólnoty mieszkalne zwykle pozytywnie reagują na takie wnioski, ustalając ewentualne wytyczne dotyczące dopuszczalnej estetyki zabudowy.

Zalety posiadania pergoli na balkonie w bloku

Pergola na balkonie skutecznie chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, obniżając temperaturę w pomieszczeniach przylegających do pergoli tarasowej. Istotnym aspektem jest także aranżacja balkonu. Gdy zabudowa balkonu pergolą jest starannie przemyślana, dopasowana do potrzeb i funkcjonalna, można śmiało stwierdzić, że taka konstrukcja nie tylko nie posiada wad, ale też wykazuje same zalety.

Warto zaznaczyć, że istnieją różne rodzaje pergoli. Pergole na balkonie oraz tarasowe różnią się rodzajem zadaszenia, w tym pergole lamelowe z aluminiowymi lamelami, które można otwierać i zamykać za pomocą pilota – często spotykane pod nazwą pergola sb400 marki selt, oraz zadaszenie tkaninowe. Te ostatnie obejmują pergolę rzymską oraz segmentową. Pergola rzymska najczęściej jest obsługiwana ręcznie, podczas gdy pergola segmentowa, podobnie jak pergola lamelowa, może być w pełni zautomatyzowana.

przeszklenie w bloku - zabudowa balkonu pergolą - pergola balkonowa - systemy okienne

Pergola na balkonie – którą wybrać?

Wyżej wspomniane rodzaje pergol sprawdzają się doskonale nie tylko na tarasie domu jednorodzinnego, ale również na balkonie. Najczęściej wybieraną pergolą na balkon, ze względu na jej wytrzymałość na warunki atmosferyczne, jest pergola lamelowa sb 400, a na drugim miejscu pod względem atrakcyjnej ceny znajduje się pergola rzymska z akrylowym poszyciem, którego dach układa się falisto i jest to najlżejsza z dostępnych pergol, idealna jako zadaszenie balkonu w bloku.

Czy pergole można zamontować na małym balkonie?

Warto pamiętać o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu balkonu, które określone jest na każdy metr kwadratowy jego powierzchni. Jednakże im mniejszy balkon, tym mniejsza i lżejsza musi być pergola. Dlatego często montując dużą pergolę na większym balkonie i mniejszą na małym balkonie, wychodzi na to samo. Pamiętajmy również, że ciężar takiej konstrukcji musi być rozłożony równomiernie. Pergola na balkonie musi być też właściwie zamontowana, aby w czasie silniejszych wiatrów jej elementy nie stanowiły zagrożenia dla otoczenia. Pod warunkiem spełnienia tych kryteriów, nie ma przeszkód, aby zastosować pergolę na małym balk

Czy pergola może pełnić funkcję zadaszenia balkonu w bloku?

Gdy myślimy o powiązaniu balkonu z pergolą, odpowiedź brzmi: TAK – można zadaszyć nasz balkon za pomocą pergoli. Jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie zadaszenia balkonu. Do niedawna markizy (Wrocław), takie jak markiza balkonowa i tarasowa, były najczęstszym wyborem zadaszeń balkonów w blokach mieszkalnych. Obecnie jednak pergola na balkonie w bloku zdobyła swoją popularność.

Pergole na balkon – koszty

Pergola balkonowa nie musi być drogim rozwiązaniem. Możemy dostosować jej koszt do naszego budżetu. Najdroższym rozwiązaniem są pergole na balkon zautomatyzowane, co związane jest z dodatkowymi kosztami związanymi z ich automatyzacją. Cena pergoli balkonowej różni się w zależności od jej rozmiaru, użytych materiałów i ewentualnych dodatków. Można założyć, że cena pergoli na balkonie waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

pergola na balkonie w domu jednorodzinnym - systemy okienne

Pergole na balkon przez cały rok – sprawdź naszą ofertę

Istniejące lub nowo tworzone konstrukcje mogą być skutecznie oszklone. Szklenie stałe, otwierane lub przesuwne to możliwe sposoby na stworzenie ogrodu zimowego. Ogród zimowy nie musi być ograniczony jedynie do ogrodu przy domu jednorodzinnym. Możemy również oszklone pergole na balkonie. Pergole na balkonie w bloku mogą z powodzeniem pełnić funkcję ogrodu zimowego. Warto w takiej sytuacji rozważyć zakup promiennika ciepła, aby w chłodniejsze dni wypoczynek na naszym balkonie był równie komfortowy.

całoroczne przeszklenie na balkon - ogród zimowy - systemy okienne

Najnowsze wpisy

Osłona tarasu przed sąsiadami – 5 pomysłów jak osłonić taras

Taras i balkon mogą okazać się idealnym miejscem do odpoczynku bez spojrzeń osób z zewnątrz, jeżeli odpowiednio zagospodarujemy przestrzeń. Pierwszym i najczęściej wybieranym sposobem na osłonięcie się od sąsiadów ale też chroniące przed słońcem jest zakup markizy tarasowej. Jeżeli zastanawiacie się cym osłonic taras przedstawimy wam nasze propozycje w postaci markiz tarasowych. Markizy jako osłona […]

Mały ogródek przed domem – nowe inspiracje na 2024 rok

Inspiracje na mały ogród – Zadaszenie tarasu Ze względu na to, że powstaje coraz więcej budynków mieszkalnych, działki na których są budowane są coraz bardziej kameralne. Mały ogród, jeżeli będzie dobrze przemyślany, może posiadać wszystko to co potrzebujemy do wypoczynku i spędzania czasu w ogrodzie. Oczywiście mały ogród to pewne ograniczenia, zwłaszcza w nasadzeniach czy […]

Jak zacienić taras w ogrodzie? Poradnik na 2024 rok

Słoneczny ogród, a zabudowa tarasu Kiedy nasz dom ma ekspozycje południową, słońce w naszym ogrodzie będzie gościło praktycznie przez cały dzień. Warto wtedy pomyśleć, jak zacienić chociaż kawałek ogrodu, by można w nim było wypoczywać w słoneczne dni. Żeby takie miejsce przygotować, musimy przeanalizować czy lepszym rozwiązaniem do zadaszenia będzie markiza tarasowa czy pergola tarasowa. […]