Pergola na balkon w bloku – nowoczesna aranżacja balkonu na 2023 rok

Pergola na balkonie w bloku pojawia się coraz częściej. Kiedy szukamy dodatkowej przestrzeni do wypoczynku czy przechowywania, pergola na balkon będzie idealnym rozwiązaniem. Poza tym, dzięki zadaszeniu pergola na balkonie skutecznie obniża temperaturę pomieszczenia do którego przynależy. Dzięki temu mieszkanie nie nagrzewa się tak bardzo w słoneczne dni, a jeżeli zdecydowaliśmy się na posiadanie klimatyzacji to zdecydowanie stanie się ona bardziej wydajna.

Pergole Wrocław bardzo często są dodatkowo oszklone za pomocą stałego szklenia lub systemu szkła hartowanego przesuwnego. Wtedy pergola na balkon staje się ogrodem zimowym, przez co nasz balkon zyskuje funkcję całorocznego miejsca do wypoczynku, niczym dodatkowe pomieszczenie przynależące do naszego mieszkania. Aranżacja balkonu może być dowolna, w zależności od naszych potrzeb oraz upodobań. Możemy wybrać konstrukcję pergoli jedynie z zadaszeniem, ale możemy rozważyć opcję szklenia, które nie musi być zamontowane od początku. Do prawidłowo postawionej konstrukcji pergoli tarasowej, szklenie możemy zamówić w późniejszym terminie. 

system szkła hartowanego przesuwnego - pergola na balkonie w bloku - systemy okienne

Pergola na balkon w bloku – pozwolenie

Każdy balkon ma określoną nośność zgodnie z dopuszczalnymi normami, która określona jest dopuszczalnym obciążeniem na m2 powierzchni. Takie informacje powinny być dostępne u zarządcy budynku, czy dewelopera, od którego zakupiliśmy nasze mieszkanie. Balkon przynależy do mieszkania, więc to właściciel odpowiada za decyzje które podejmuje, decydując się na przykład na jego zabudowę, nawet zlecając to firmie zajmującej się dostawą i montażem pergol tarasowych. Pergola na balkonie pozwolenie potrzebne będzie jeżeli decydujemy się na masywną zabudowę.

Jeśli konstrukcja pergoli jest lekka i nie przekracza 3 metrów wysokości, jej montażu nie trzeba zgłaszać ani starać się o pozwolenie. Jeśli jednak ma to być cięższa zabudowa balkonu to projekt zabudowy należy zgłosić najczęściej do miejskiego wydziału architektury, a we wniosku powinien znaleźć się zakres  planowanych prac, a także terminy rozpoczęcia i zakończenia zabudowy balkonu. Należy pamiętać, że nawet lekkie zabudowy balkonu powinniśmy zgłosić do zarządcy lub wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej, ponieważ wykonanie każdej zabudowy balkonu musi być poprzedzone wnioskiem, z  prośbą o wydanie zgody by uniknąć sytuacji, że kiedy poniesiemy koszty po zdecydowaniu się na zadaszenie balkonu w bloku , otrzymamy pismo o konieczności jej usunięcia. Z naszego doświadczenia wiemy, że wspólnoty najczęściej przychylają się do  takich wniosków, ewentualnie określają dopuszczalną kolorystykę takiej zabudowy. 

Zalety posiadania pergoli na balkonie w bloku

Pergola na balkon zdecydowanie chroni nas przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dzięki zadaszeniu spada nam temperatura w pomieszczeniach, do których pergola tarasowa została dobudowana. Istotnym aspektem dotyczącym plusów posiadania pergoli jest aranżacja balkonu. Jeżeli będzie to zabudowa przemyślana, dostosowana do naszych potrzeb oraz funkcjonalna to można śmiało stwierdzić, że taka konstrukcja nie będzie miała wad a same zalety.

Na początek warto zaznaczyć, że występują różne rodzaje pergoli. Pergole tarasowe dzielą się ze względu na rodzaj zadaszenia, rozróżniamy więc pergole lamelowe – gdzie dach to aluminiowe lamele, które zamykać i otwierać możemy za pomocą pilota i najczęściej spotykamy ją pod nazwą pergola sb400 marki selt, oraz zadaszenie tkaninowe. Te drugie to pergola rzymska oraz pergola segmentowa. Pergola rzymska najczęściej sterowana jest manualnie natomiast pergola segmentowa podobnie jak pergola lamelowa może być w pełni zautomatyzowana. 

przeszklenie w bloku - pergola balkonowa - systemy okienne

Pergola na balkon – jaką najlepiej wybrać?

Wspomniane wcześniej rodzaje pergol sprawdzą się idealnie nie tylko na tarasie przy doku jednorodzinnym, ale też na balkonie. Najczęściej wybieraną pergolą na balkon nie względu na wytrzymałość na warunki atmosferyczne jest pergola lamelowa sb 400 na drugim miejscu ze względu na atrakcyjną  cenę jest pergola rzymska z akrylowym poszyciem, której dach układa się faliście i jest to najlżejsza z dostępnych pergol, dlatego idealnie sprawdzi się jako zadaszenie balkonu w bloku. 

Czy pergole można zamontować na małym balkonie?

Warto pamiętać o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu balkonu, który określony jest na każdy metr kwadratowy powierzchni. Warto jednak wziąć pod uwagę, że im mniejszy balkon tym mniejsza i lżejsza pergola dlatego często wychodzi na to samo kiedy montujemy dużą pergolę na większym balkonie i małą na małym balkonie.  Nie zapominajmy też o tym, że ciężar takiej konstrukcji musimy rozłożyć jak  najbardziej równomiernie. Pergola na balkon musi być też odpowiednio zamontowana, by podczas silniejszych wiatrów jej elementy nie stały się zagrożeniem dla naszego najbliższego otoczenia. Poza tymi warunkami, nie ma przeciwskazań do zabudowania pergolą małego balkonu. 

Czy pergola może służyć za zadaszenie balkonu w bloku?

Kiedy myślimy o powiązaniu balkon – pergola, to jedyną naszą podpowiedzią jest TAK – tak możemy nasz balkon zadaszyć pergolą. Jest to coraz częściej spotykane zadaszenie balkonu. Do niedawna to właśnie markizy (Wrocław), takie jak markiza balkonowa i markiza tarasowa były najczęściej spotykanymi zadaszeniami balkonów w blokach mieszkalnych. Obecnie pergola na balkon w bloku zyskała należytą popularność.

Pergole balkonowe – koszty

Pergola balkonowa wcale nie musi być droga. Możemy postarać się jak najbardziej dopasować koszt produktu do naszego budżetu. Wiadomo,  że najdroższym rozwiązaniem będą pergole zautomatyzowane, ponieważ dopłacamy za automatykę. Niestety nie można jednoznacznie określić ceny pergoli balkonowej, ponieważ cena waha się w zależności od rozmiaru, materiałów użytych do produkcji oraz dodatków. Można założyć, że cena pergoli balkonowej waha się od kilku do nawet kilku dziecięciu tysięcy złotych

pergola na balkonie w domu jednorodzinnym - systemy okienne

Całoroczna pergola na balkon w bloku – sprawdź naszą ofertę

Istniejące konstrukcje lub nowo powstające możemy z powodzeniem oszklić. Szklenie stałe, otwierane lub przesuwne to możliwe sposoby na stworzenie ogrodu zimowego. Ogród zimowy nie musi być stworzony tylko w ogrodzie przy domu jednorodzinnym. Możemy oszklić również pergolę na balkonie. Pergole na balkon w bloku mogą służyć jako ogród zimowy z powodzeniem. Warto w tej sytuacji zaopatrzyć się w promiennik ciepła, by również w chłodne dni wypoczynek na naszym balkonie był komfortowy 

całoroczne przeszklenie na balkon - ogród zimowy - systemy okienne

Najnowsze wpisy

Pergola na balkon w bloku – nowoczesna aranżacja balkonu na 2023 rok

Pergola na balkonie w bloku pojawia się coraz częściej. Kiedy szukamy dodatkowej przestrzeni do wypoczynku czy przechowywania, pergola na balkon będzie idealnym rozwiązaniem. Poza tym, dzięki zadaszeniu pergola na balkonie skutecznie obniża temperaturę pomieszczenia do którego przynależy. Dzięki temu mieszkanie nie nagrzewa się tak bardzo w słoneczne dni, a jeżeli zdecydowaliśmy się na posiadanie klimatyzacji […]

Jak osłonić balkon od słońca?

Często, przemieszczając się po Wrocławiu lub innych miastach widzimy zamontowane na balkonach „żagle” stworzone z różnych materiałów. Zdarza się, ze materiał nie jest stabilnie zamocowany, cień nie pada tam, gdzie powinien. W tym wpisie opowiemy o markizach balkonowych poręczowych, które idealnie nadają się do osłony balkonu i są tańszą alternatywą dla markiz tarasowych. Zaczniemy od […]

Nowoczesny taras zadaszony – modne aranżacje sezonu 2023

Przy wyborze zadaszenia tarasu warto zastanowić się jaka pergola tarasowa będzie najbardziej pasować do bryły naszego budynku. Najczęściej wybierane są dwa modele pergol tarasowych, które różnią się zadaszeniem, to znaczy mają taką samą podstawę jednak zadaszenie jest zwijane tkaninowe automatyczne, bądź lamelowe – czyli wyprodukowane z aluminiowych lameli, które za pomocą pilota bądź telefonu, smartfonu […]