Jak dobrać odpowiedni ogród zimowy ?

Ogród zimowy to bardzo ekskluzywny dodatek do naszego domu. Stanowi całoroczną dodatkową przestrzeń do wypoczynku. Ogród zimowy całoroczny powinien być skonstruowany ze szczelnego dachu a jego ściany powinny być wykonane z bezpiecznego szkła hartowanego. Ogród zimowy nowoczesny może składać się obecnie z ruchomego dachu, który za pomocą pilota lub aplikacji możemy otworzyć albo szczelnie zamknąć. Dzięki takiemu rozwiązaniu ogród zimowy posłuży nam dodatkowo latem, kiedy będziemy chcieli wpuścić trochę słońca i nie jesteśmy ograniczeni nieruchomością zadaszenia nad naszym ogrodem zimowym. Ogród zimowy cena to zależność pomiędzy wyborem dodatków, konstrukcji naszego ogrodu zimowego i całego wyposażenia na które się zdecydujemy. Dlatego też każdy ogród zimowy wyceniamy indywidualnie, zgodnie z oczekiwaniami naszych klientów oraz możliwościami montażowymi w danym miejscu. Na przykład ogród zimowy na tarasie, jeżeli znajduje się bezpośrednio na ziemi nie będzie miał ograniczeń wagowych tak jak będzie to miało miejsce w przypadku ogrodu zimowego, który chcielibyśmy aby znalazł się na tarasie ostatniego piętra w bloku wielorodzinnym. Ogród zimowy w bloku powinien być przemyślany i odpowiednio zaprojektowany, tak byśmy mieli pewność że nie uszkodzimy konstrukcji budynku oraz waga ogrodu zimowego nie będzie przekraczała tej dopuszczalnej. Podobnie będzie z ogrodem zimowym na balkonie. Warto wystąpić do zarządcy budynku o pozwolenie lub przekazanie informacji, jakie zabudowy oraz o jakiej masie są dopuszczane na naszym balkonie. Na taką odpowiedź nie powinniśmy musieć długo czekać, ponieważ  takie wytyczne przygotowywane są już na etapie projektu budynku. Poniżej więcej o tym, czy na ogród zimowy trzeba mieć pozwolenie. 

Czy każdy może wybudować ogród zimowy?

Ogród zimowy w bloku, ogród zimowy na tarasie czy najczęściej spotykany ogród zimowy przy domu jednorodzinnym zazwyczaj jest możliwy do wykonania w tych miejscach. Jednak istnieją od tego wyjątki. Po pierwsze warto zlecić dostawę oraz montaż ogrodu zimowego wykwalifikowanej firmie specjalizującej się w takich pracach, ponieważ praca ze szkłem wymaga wiedzy i doświadczenia. Szkło musi zostać zamontowane w sposób przede wszystkim bezpieczny ale i stabilny. Po drugie tak jak już wspomnieliśmy ogród zimowy ze względu na zastosowane materiały posiada określoną wagę więc niekiedy może się okazać, że jest ona wyższa niż dopuszczalna w danym miejscu. W tej sytuacji zawsze można posiłkować się montażem markizy tarasowej,  która nie jest ogrodem zimowym ale zapewni nam cień podczas upalnych dni. 

Ogród zimowy, a pozwolenie na budowę

Zgodnie z art. 29 ust.1 punkt 2 prawa budowlanego realizacja budowy ogrodu zimowego nie wymaga od nas uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy, że zgłosimy ten fakt właściwemu organowi, pod warunkiem, że  powierzchnia zabudowy ogrodu zimowego nie przekroczy 35 m², a łączna liczba parterowych budynków gospodarczych, wiat, altan, lub ogrodów zimowych nie przekracza dwóch na każde 500 m² powierzchni działki. Dotyczy to również takich ogrodów zimowych, które zostaną wybudowane na istniejącym tarasie, zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 kwietnia 2011 r., sygn. akt II OSK 586/10. Gdy planujemy ogród zimowy pozwolenie na budowę będzie więc potrzebne, kiedy nie spełnimy powyższych warunków. Ogród zimowy na tarasie pozwolenie to hasło, które również znajdzie zastosowanie w powyższych normach. Jeżeli chcielibyśmy mieć basen w swoim ogrodzie zimowym to sytuacja się trochę zmienia. Ogród zimowy w jacuzzi to tak samo inne warunki zabudowy jakie należy spełnić. Oczywiście przy domku jednorodzinnym spełniając określone normy metrażowe, możemy zdecydować się na basen lub jacuzzi pod ogrodem zimowym o tyle na tarasie czy balkonie zapewne takie udogodnienie nie zostało zaplanowane i uwzględnione na etapie projektowania budynku i waga wypełnionego wodą urządzenia bądź niecki stanowczo przewyższyłaby wraz z ogrodem zimowym dopuszczalne normy. 

Dopasowanie ogrodu zimowego do swojego budżetu 

W naszej ofercie posiadamy różne rodzaje konstrukcji, z których w kolejnym etapie można wykonać ogród zimowy. Najlepszy jest ogród zimowy z dachem aluminiowym jeżeli zależy nam na jak najwyższych wartościach termoizolacji. Jednak nie ma przeciwskazań do tego by zastosować bardziej budżetowe rozwiązanie a móc dalej cieszyć się pięknym ogrodem zimowym. Aranżacje ogrodu zimowego mogą być bardzo różne. Między innymi dostępne są różne rodzaje zadaszeń. Stałe (szkło lub poliwęglan) ruchome (aluminium, tkanina ). Tak samo wyposażenie ogrodu zimowego – możemy dokupić promiennik ciepła który zapewni nam wyższą temperaturę podczas naszego wypoczynku. 

Ogrzewanie, basen czy jacuzzi? – Wyposażenie ogrodu zimowego

Jeżeli zadajecie sobie pytanie jak urządzić ogród zimowy to najlepiej jest przygotować listę wyposażenia, które jest dla nas pomocne gdy chcemy się zrelaksować. Pierwszą istotną rzeczą jest zachowanie odpowiedniej temperatury w ogrodzie zimowym. Pomocny okaże się promiennik ciepła. Warto wspomnieć, że nowoczesne promienniki oddziałowywują temperaturą bezpośrednio na osoby przebywające w ogrodzie zimowym, dzięki czemu jest nam naprawdę przyjemnie i ciepło. Jeżeli lubimy Jacuzzi należy zastanowić się, czy nie byłoby to dla nas rozwiązanie zapewniające luksusowy wypoczynek niczym na wakacjach we własnym ogrodzie zimowym. Ogród zimowy drewniany przy jacuzzi czy basenie warto zastąpić tym z aluminium ze względu na dużą wilgotność pomieszczenia. 

Jak urządzić ogród zimowy?

Aranżacja ogrodu zimowego zależy od naszego gustu. Ogród zimowy urządzamy podobnie jak budynek mieszkalny – zgodnie z naszym własnym poczuciem estetyki. W ogrodzie zimowym warto zainstalować dużo roślin i zagrać światłem, by wypoczynek stał się naprawdę dla nas przyjemny.

Najnowsze wpisy

Pergola na balkon w bloku – nowoczesna aranżacja balkonu na 2023 rok

Pergola na balkonie w bloku pojawia się coraz częściej. Kiedy szukamy dodatkowej przestrzeni do wypoczynku czy przechowywania, pergola na balkon będzie idealnym rozwiązaniem. Poza tym, dzięki zadaszeniu pergola na balkonie skutecznie obniża temperaturę pomieszczenia do którego przynależy. Dzięki temu mieszkanie nie nagrzewa się tak bardzo w słoneczne dni, a jeżeli zdecydowaliśmy się na posiadanie klimatyzacji […]

Jak osłonić balkon od słońca?

Często, przemieszczając się po Wrocławiu lub innych miastach widzimy zamontowane na balkonach „żagle” stworzone z różnych materiałów. Zdarza się, ze materiał nie jest stabilnie zamocowany, cień nie pada tam, gdzie powinien. W tym wpisie opowiemy o markizach balkonowych poręczowych, które idealnie nadają się do osłony balkonu i są tańszą alternatywą dla markiz tarasowych. Zaczniemy od […]

Nowoczesny taras zadaszony – modne aranżacje sezonu 2023

Przy wyborze zadaszenia tarasu warto zastanowić się jaka pergola tarasowa będzie najbardziej pasować do bryły naszego budynku. Najczęściej wybierane są dwa modele pergol tarasowych, które różnią się zadaszeniem, to znaczy mają taką samą podstawę jednak zadaszenie jest zwijane tkaninowe automatyczne, bądź lamelowe – czyli wyprodukowane z aluminiowych lameli, które za pomocą pilota bądź telefonu, smartfonu […]