Markiza tarasowa to często wybierane praktyczne zadaszenie tarasu. Dzięki tej instalacji domownicy mogą cieszyć się z czasu spędzanego na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody. Dodatkowo gruby materiał markizy skutecznie chroni osoby przebywające na tarasie, przed szkodliwym promieniowaniem UV. Cała instalacja może również wpływać na obniżenie temperatury w pomieszczeniach, które znajdują się koło niej. Dzieje się tak, ponieważ promienie słoneczne w pierwszej kolejności padają na materiał markizy, zamiast bezpośrednio na okna pomieszczeń. Zakup tego typu produktu to inwestycja, dlatego należy rozważyć wszystkie aspekty związane z tym tematem. Ważną kwestią jest utrzymanie markizy w czystości, ponieważ wskutek działania czynników takich jak deszcz i wiatr, tkanina zabrudzi się po dłuższym czasie użytkowania.
Jak wyczyścić markizę?
Wiele osób, kiedy myśli o czyszczeniu markizy, w pierwszej kolejności chce usunąć zabrudzenia z tkaniny. Nie można jednak zapomnieć o stelażu, który jest równie istotną częścią całej instalacji. Jeśli chcesz usunąć z niego suche zabrudzenia, wystarczy użyć zmiotki lub odkurzacza. Z kolei zabrudzenia, które są świeże lub mokre, najlepiej przeczyścić wilgotną ściereczką. Możesz również użyć ciepłej wody z łagodnym detergentem, tak aby mieć pewność, że niechciana plama została dobrze zmyta. Natomiast czyszczenie tkaniny markizy to proces bardziej skomplikowany, ale z pewnością nie należy on do trudnych czynności. Istnieje kilka sposobów na skuteczne pozbycie się zanieczyszczeń z materiału markizy. Jeśli tkanina nie była czyszczona od dawna, lepiej zwrócić się do profesjonalnej firmy, która bezpiecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia, bez ryzyka powstania pleśni oraz zapewni estetyczny wygląd. Możesz również samodzielnie wyczyścić markizę, jednak potrzebne będą do tego odpowiednie środki.
Jakie środki? Czym wyczyścić markizę?
W pierwszej kolejności warto przeczyścić tkaninę markizy „na sucho”, czyli za pomocą ściereczki, która powinna usunąć zalegające liście oraz kurz z instalacji. Do następnego kroku przyda Ci się letnia woda z dodatkiem delikatnego detergentu (świetnie sprawdzi się zwykły płyn do naczyń lub płyn do prania delikatnych tkanin). Przygotowany roztwór możesz równomiernie rozprowadzić po tkaninę, tak aby usunąć wszystkie plamy. Na koniec pamiętaj o tym, aby zostawić materiał rozłożony do momentu wyschnięcia, ponieważ w przeciwnym razie może na nim powstać pleśń lub przebarwienia po wodzie z detergentem.