Jak uszczelnić rolety zewnętrzne przed sezonem zimowym?

Rolety zewnętrzne to bardzo praktyczne rozwiązanie w systemie osłonowym. Stanowią barierę dla niekorzystnych warunków atmosferycznych. Termiczne rolety zewnętrzne, bo tak można również nazwać rolety zewnętrzne aluminiowe, gdzie poszczególne lamele wypełnione są dodatkowo pianką poliuretanową, latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, natomiast zimą ograniczają straty ciepła, które bez rolet ucieka przez okna. Warto pamiętać, by co najmniej raz w roku dokonywać przeglądu rolet zewnętrznych. Zbliżający się sezon zimowy może być idealną okazją na przegląd rolet zewnętrznych. Podczas takiego przeglądu możemy dowiedzieć się również jak uszczelnić rolety zewnętrzne by zachowały swoje właściwości termoizolacyjne. O uszczelnieniu rolet zewnętrznych warto pamiętać na etapie ich montażu. Ocieplenie nadproża, do czego przysłuży nam się styropian lub dopilnowanie by szczeliny zostały uszczelnione pozwoli nam zaoszczędzić przez obniżenie kosztów ogrzewania w okresie zimowym. Kurtyny naszych rolet wykonane są z wysokogatunkowej blachy aluminiowej wypełnionej pianką. To uszczelnienie rolet zewnętrznych wykonywane jest już na etapie produkcji. Dodatkowo na zakończeniu pancerza rolety zewnętrznej znajduje się specjalna szczotkowa uszczelka, dzięki czemu po opuszczeniu rolety niwelowana jest przerwa między np. roletą a parapetem. Co samodzielnie możemy zrobić by uszczelnić rolety zewnętrzne ? Możemy uszczelnić je na styku z elewacją czy nadprożem. Do tego zabiegu najlepiej użyć pianki poliuretanowej – pianki montażowej. 

Przegląd stanu rolet zewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze należy pamiętać, że podstawowy przegląd rolet zewnętrznych należy wykonywać samodzielnie. Czyszczenie rolet zewnętrznych z użyciem wody możemy wykonać kiedy temperatura powietrza jest dodatnia. Przegląd stanu rolet zewnętrznych najlepiej rozpocząć od wyczyszczenia rolet zewnętrznych z pyłu oraz kurzu. Jeżeli rolety zewnętrzne są czyszczone regularnie i nie zalegają na nich większe zabrudzenia, wystarczy przetrzeć je szmatką do uzyskania czystej powierzchni. Poza czyszczeniem pancerza rolet zewnętrznych powinniśmy zadbać o czystość prowadnic, by były wolne od kurzu i zanieczyszczeń. Wewnątrz prowadnic znajdują się uszczelki szczotkowe, gdy dostanie się do nich piach, pancerz rolety nie będzie pracował płynnie, może się też zablokować. Samodzielnie możemy posmarować uszczelki silikonem w sprayu. Dzięki tej czynności uszczelki nie będą twardnieć.  Wykwalifikowani serwisanci sprawdzą w sposób profesjonalny kompletność i prawidłowość działania systemu rolet. Nasmarują przeguby oraz prowadnice, co zapewni roletom prawidłowe działanie. 

Pergola nad tarasem i rolety zewnętrzne na oknie balkonowym - Jak uszczelnić rolety zewnętrzne przed sezonem zimowym?

Jak uszczelnić rolety zewnętrzne?

Uszczelnienie rolet zewnętrznych należy rozpocząć od sprawdzenia, czy pomiędzy roletą a elewacją nie występują szczeliny. Jeżeli takowe zauważymy należy uszczelnić je silikonem lub pianką poliuretanową. Takie uszczelnienie pozwoli nam zapobiec powstaniu mostków termicznych. Zastosowanie pianki poliuretanowej pozwoli nam uniknąć wypaczania się rolety. Dodatkowo pianka poliuretanowa charakteryzuje się wysokimi parametrami izolacji cieplnej. Kiedy montujemy rolety zewnętrzne podtynkowe, nie możemy zapomnieć o izolacji nadproża. Niestety najczęściej ilość miejsca jest ograniczona i zamiast styropianu będziemy musieli zdecydować się na droższy styrodur. Ten zabieg zwróci nam się jednak w przyszłości w postaci obniżonych rachunków za ogrzewanie. 

Wybór odpowiednich materiałów i narzędzi

Do uszczelnienia rolet zewnętrznych najlepiej zastosować materiały o wysokich właściwościach termicznych/izolacyjnych. Pierwszym takim uszczelniaczem jest pianka poliuretanowa, możemy sięgnąć również po silikon, styropian oraz wspomniany wcześniej styrodur – kiedy nie mamy wystarczająco dużo miejsca by zastosować styropian. Styrodur jest dużo cieńszy, jednak posiada w dalszym ciągu wysokie właściwości izolacyjne. Ważne jest by do ocieplenia/izolacji rolet zewnętrznych wybrać odpowiednie materiały i zrobić to bardzo dokładnie. 

Jak ocieplić rolety zewnętrzne?

Jeżeli nasze rolety mają już swoje lata i były zakupione na przykład wraz z nieruchomością przez co nie mieliśmy wpływu na rodzaj zastosowanych podzespołów warto umówić się na profesjonalny przegląd rolet zewnętrznych. Podczas takiego przeglądu dowiemy się, jakie uszczelnienia dla konkretnego modelu rolety zewnętrznej możemy zastosować. Na przykład okazało by się, że można wymienić pancerz na pancerz, w którym poszczególne lamele wypełnione są pianką. Dodatkowo po sprawdzeniu rewizji, serwis oceniłby prawidłowość ocieplenia rolet w skrzynce. Samodzielnie możemy natomiast sprawdzić czy uszczelka znajdująca się na końcu pancerza jest nienaruszona, czy prowadnice od rolet przylegają do elewacji i nie występują szczeliny. Jeżeli są – należy je wypełnić odpowiednim uszczelniaczem. 

Najlepsze materiały izolacyjne

Zdecydowanie, kiedy zdecydujemy się na montaż rolet zewnętrznych warto zaopatrzyć się w styropian, piankę poliuretanową oraz sylikon jako materiały izolacyjne. Kiedy nadproże i roletę dzieli zbyt mała odległość a szczelina jest za wąska na styropian możemy użyć styrodur.

Najnowsze wpisy

Rośliny na pergole ogrodowe – jakie sprawdzą się najlepiej?

Pnące rośliny na pergoli zachwycają swoim wyglądem a ich dodatkowy atut to dodatkowe osłonięcie właścicieli, ponieważ pergola pokryta roślinami pnącymi osłania nas przed spojrzeniami z zewnątrz. Rośliny pnące dzielą się na rośliny kwitnące, tak zwane kwitnące pnącza oraz na rośliny liściaste. Pnącza dzielą się dodatkowo na pnącza zimozielone oraz sezonowe, pnącza wieloletnie oraz jednoroczne. Pnącza […]

Rodzaje rolet wewnętrznych okiennych. Jakie najlepiej wybrać?

Wybierając rolety okienne, warto kierować się w równiej mierze ich designem co użytecznością. Praktyczną kwestią, o której należy pamiętać, jest grubość tkaniny, z której rolety są wykonane. Decyduje ona o stopniu przepuszczalności światła, a co za tym idzie, poczuciu prywatności i bezpieczeństwa. Do wyboru są rolety zaciemniające, podszyte podgumowaniem, rolety średnio zaciemniające oraz rolety dzień […]

Jak działa system szyb przesuwnych tarasowych i dlaczego warto?

System Szyb przesuwnych tarasowych, z których tworzymy ogrody zimowe to dostosowane do zewnętrznych warunków atmosferycznych systemy, dzięki którym możemy z pergoli tarasowej stworzyć przeszklone miejsce do wypoczynku. Każdy szklany panel posiada swój tor, po którym możemy go przesuwać. Takie panele przesuwają się płynnie i cicho. Wypolerowane krawędzie szyb wyglądają bardzo ekskluzywnie, przez co cały system […]