Jak wyczyścić żaluzje aluminiowe – praktyczne wskazówki 

Żaluzje aluminiowe, dzięki swojemu odpornemu na czyszczenie materiałowi, stanowią popularny wybór osłon okiennych. Zazwyczaj czyszczenie żaluzji aluminiowych odbywa się za pomocą szczotki do kurzu. W przypadku cięższych zabrudzeń zalecamy użycie suchej mikrofibry, a w razie konieczności jej delikatne zwilżenie. Pamiętajmy, by po czyszczeniu żaluzje aluminiowe wytrzeć do sucha, unikając nadmiaru wilgoci, która może doprowadzić do zmatowienia lamelek.

Jak umyć żaluzje aluminiowe?

Najskuteczniej wyczyścimy żaluzje aluminiowe, ustawiając je w pozycji zamkniętej. Dla dokładniejszego efektu, możemy ułożyć lamelki równolegle i wycierać każdą z nich pojedynczo, szczególnie wokół drabinki sznurkowej lub taśmowej, gdzie gromadzi się najwięcej kurzu. Struktura żaluzji aluminiowych sprawia, że mniej widać na nich zabrudzenia, szczególnie na jasnych kolorach.

Czym czyścić żaluzje aluminiowe?

W sklepach dostępne są profesjonalne środki do czyszczenia żaluzji aluminiowych, takie jak preparat do czyszczenia aluminium tecmaxx. Znajdziemy je w działach z środkami czyszczącymi i preparatami wielofunkcyjnymi.

Czy mycie żaluzji aluminiowych wodą jest bezpieczne?

Mycie żaluzji aluminiowych wodą w nieodpowiedniej ilości może doprowadzić do zmatowienia produktu. Alternatywnym domowym sposobem jest użycie zwilżonej octem szmatki, co jest bezpieczne i ekonomiczne. Ocet, będąc powszechnie dostępnym produktem, może skutecznie wyczyścić żaluzje.

Pomocne przyrządy do czyszczenia żaluzji

Do czyszczenia żaluzji aluminiowych najlepsze będą miotełka do kurzu i mikrofibra wysokiej jakości. Przed pierwszym użyciem zalecamy wypranie ściereczki z płynem do płukania tkanin, by uniknąć haczenia o lamelki.

Co ile powinno się czyścić żaluzje aluminiowe?

Częstotliwość czyszczenia żaluzji aluminiowych zależy od otoczenia i lokalizacji mieszkania. W miejscach bardziej narażonych na zanieczyszczenia konieczne może być częstsze czyszczenie.

Czyszczenie innych żaluzji

Żaluzje zewnętrzne, takie jak rolety aluminiowe zabezpieczające, narażone są na warunki atmosferyczne i działania osób trzecich. Na naszym blogu znajdziecie artykuł o usuwaniu graffiti z rolet zewnętrznych.

Najciężej ze wszystkich żaluzji czyści się żaluzje drewniane. Na tym surowcu jakim jest drewno naturalne (ze względu na swój matowy kolor) najbardziej widać kurz. Na naszym blogu znajdziecie również porady dotyczące tego jak czyścić żaluzje drewniane, gdzie opisujemy to w dość obszerny i wyczerpujący temat sposób.

Najnowsze wpisy

Osłona tarasu przed sąsiadami – 5 pomysłów jak osłonić taras

Taras i balkon mogą okazać się idealnym miejscem do odpoczynku bez spojrzeń osób z zewnątrz, jeżeli odpowiednio zagospodarujemy przestrzeń. Pierwszym i najczęściej wybieranym sposobem na osłonięcie się od sąsiadów ale też chroniące przed słońcem jest zakup markizy tarasowej. Jeżeli zastanawiacie się cym osłonic taras przedstawimy wam nasze propozycje w postaci markiz tarasowych. Markizy jako osłona […]

Mały ogródek przed domem – nowe inspiracje na 2024 rok

Inspiracje na mały ogród – Zadaszenie tarasu Ze względu na to, że powstaje coraz więcej budynków mieszkalnych, działki na których są budowane są coraz bardziej kameralne. Mały ogród, jeżeli będzie dobrze przemyślany, może posiadać wszystko to co potrzebujemy do wypoczynku i spędzania czasu w ogrodzie. Oczywiście mały ogród to pewne ograniczenia, zwłaszcza w nasadzeniach czy […]

Jak zacienić taras w ogrodzie? Poradnik na 2024 rok

Słoneczny ogród, a zabudowa tarasu Kiedy nasz dom ma ekspozycje południową, słońce w naszym ogrodzie będzie gościło praktycznie przez cały dzień. Warto wtedy pomyśleć, jak zacienić chociaż kawałek ogrodu, by można w nim było wypoczywać w słoneczne dni. Żeby takie miejsce przygotować, musimy przeanalizować czy lepszym rozwiązaniem do zadaszenia będzie markiza tarasowa czy pergola tarasowa. […]