Sposoby na skuteczne czyszczenie żaluzji aluminiowych 

Żaluzje aluminiowe wykonane są z odpornego na czyszczenie materiału. Najczęściej czyszczenie żaluzji aluminiowych odbywa się za pomocą szczotki do kurzu. Do tego rodzaju osłon okiennych brud nie przywiera w znaczący sposób, przez co są chętnie wybieraną osłoną okienną. Do czyszczenia żaluzji aluminiowych polecamy suchą mikrofibrę a w przypadku cięższych zabrudzeń można ją dodatkowo zwilżyć, jednak pamiętajmy by później od razu żaluzje aluminiowe wytrzeć do sucha. Szmatka powinna być jedynie lekko wilgotna, ponieważ używając mokrej możemy doprowadzić do późniejszego zmatowienia lamelek naszych żaluzji aluminiowych. Do czyszczenia żaluzji najlepiej używać suchej ścierki, byśmy mieli pewność że nie uszkodzimy żaluzji. 

Jak czyścić żaluzje aluminiowe?

Najsprawniej wyczyścimy żaluzje aluminiowe, kiedy ułożymy je w pozycji zamkniętej. Jeżeli jednak chcemy zrobić to jak najbardziej dokładnie i mamy trochę więcej czasu, ustawiamy lamelki równolegle do siebie i dokładnie, pojedynczo wycieramy każdą z nich. Ten sposób pomoże nam dotrzeć do miejsc wokół drabinki sznurkowej lub taśmowej, gdzie kurz zbiera się najchętniej. Żaluzje aluminiowe w mniejszym stopniu niż żaluzje drewniane przyciągają kurz. Warto pamiętać również, że struktura żaluzji aluminiowych sprawia, że mniej widać na nich zabrudzenia, zwłaszcza na jasnych kolorach.  

Najlepsze środki do czyszczenia żaluzji aluminiowych 

W sklepach ogólnobudowlanych możemy zakupić profesjonalne środki do czyszczenia żaluzji aluminiowych. Jednym z nich jest preparat do czyszczenia aluminium tecmaxx. Takie produkty znajdziemy w działach z środkami czyszczącymi i preparatami wielofunkcyjnymi na półce z preparatami do czyszczenia aluminium. 

Czy mycie żaluzji aluminiowych wodą jest bezpieczne?

Żaluzje aluminiowe podobnie jak żaluzje drewniane nie lubią wody. Użycie wody do czyszczenia żaluzji w nieodpowiedniej ilości może doprowadzić do zmatowienia produktu. Jak czyścić żaluzje aluminiowe ? Mycie żaluzji aluminiowych, jeżeli chcemy zastosować domowy sposób do ich wyczyszczenia i nie posiadamy profesjonalnych środków, możemy wykonać zwilżając szmatkę octem. Taki sposób czyszczenia jest bezpieczny i ekonomiczny. Ocet ma w domu większość z nas, więc jest duża szansa że będzie akurat pod ręką i pomoże nam w skutecznym wyczyszczeniu naszych żaluzji.

Podsumowując, zdecydowanie należy unikać czyszczenia żaluzji aluminiowych wodą dla ich bezpieczeństwa i zachowania walorów estetycznych. 

Pomocne przyrządy do czyszczenia żaluzji

Czym czyścić żaluzje aluminiowe ? Najbardziej pomocne do czyszczenia żaluzji są miotełka do kurzu i dobrej jakości mikrofibra. Warto by ściereczka nie haczyła nam o lamelki podczas sprzątania oraz się nie elektryzowała, tak dzieje się często gdy używamy nowego produktu, bez wcześniejszego przepłukania. Warto przed pierwszym użyciem wyprać ściereczkę z dodatkiem płynu do płukania tkanin i tak przygotowaną suchą szmatką można bezpiecznie wyczyścić żaluzje aluminiowe. 

Co ile powinno się czyścić żaluzje aluminiowe?

Do czyszczenia żaluzji zabierajmy się wtedy, kiedy sami uznamy że potrzebują odświeżenia. Nie ma jednej reguły czasowej, w jakim odstępie powinniśmy czyścić nasze żaluzje. Żaluzje aluminiowe podobnie jak żaluzje drewniane powinniśmy czyścić kiedy się zabrudzą. To jak często żaluzje aluminiowe czy wszystkie inne żaluzje będą potrzebowały czyszczenia, w dużej mierze zależy od otoczenia i lokalizacji w jakiej znajduje się nasze mieszkanie czy dom. W miejscach bardziej narażonych na zanieczyszczenia z zewnątrz po otworzeniu okna do środka będzie dostawało się więcej kurzu a co za tym idzie, takie żaluzje będziemy musieli czyścić częściej. 

Czyszczenie innych żaluzji

Żaluzje do domu dzielą się na żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne. Rolety zewnętrzne aluminiowe zabezpieczające oraz rolety zewnętrzne antywłamaniowe narażone są na działania warunków atmosferycznych oraz na działania osób trzecich, akty wandalizmu. O tym jak zmyć graffiti z rolet zewnętrznych pisaliśmy już na naszym blogu, a cały artykuł znajdziecie tutaj.

Najciężej ze wszystkich żaluzji czyści się żaluzje drewniane. Na tym surowcu jakim jest drewno naturalne (ze względu na swój matowy kolor) najbardziej widać kurz. Na naszym blogu znajdziecie również porady dotyczące tego jak czyścić żaluzje drewniane, gdzie opisujemy to w dość obszerny i wyczerpujący temat sposób

Najnowsze wpisy

Markiza ręczna — kiedy warto w nią inwestować?

Jak działa markiza ręczna? Markizy tarasowe mogą występować w opcji manualnego zwijania i rozwijania, jak i z silnikiem sterowane za pomocą pilota. Markiza balkonowa ręczna – czyli markiza poręczowa to rodzaj markizy montowanej na balkonie, gdzie góra markizy przymocowana jest do balkonu sąsiada zadaszającego nasz balkon a ramiona markizy montowane są do balustrady. Markizę balkonową […]

Jak dobrać odpowiednie rolety wewnętrzne przeciwsłoneczne do mieszkania?

Rolety wewnętrzne przeciwsłoneczne, czyli jakie ? Rolety materiałowe dzielą się na kilka rodzajów. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są pełne rolety materiałowe, które występują zarówno w kasecie z prowadnicami, w kasecie wolnowiszące oraz na odkrytym wałku. Do tego rodzaju rolet przeciwsłonecznych do mieszkania możemy wybierać tkaniny o wszelakich właściwościach. Najczęściej wybierane są rolety przeciwsłoneczne do mieszkania z […]

Jakie znaczenie ma wybór materiału na markizę?

Czy wiesz, że tkanina markizowa służy nie tylko do ochrony przed słońcem? Bowiem tkanina na markizy to również element dekoracyjny. Po wyborze koloru konstrukcji można dopasować jej wzór do elewacji, otoczenia i zgodnie z naszymi upodobaniami.