Jak czyścić drewniane żaluzje 

Żaluzje drewniane, ze względu na zastosowanie do ich produkcji naturalnego surowca cieszą się bardzo dużą popularnością. Najczęściej wykonywane są z drewna lipy amerykańskiej. Drewniane żaluzje wewnętrzne należy z tego powodu czyścić w sposób rozważny by nie doprowadzić do nadmiernego wyginania się lamelek przez zastosowanie nieodpowiednich środków chemicznych. Czyszczenie żaluzji drewnianych najlepiej rozpocząć używając suchej ściereczki lub specjalnej szczotki. Pomoże to na pozbycie się kurzu, który najczęściej osiada na żaluzjach drewnianych powodując, że ich prezentacja staje się mało estetyczna. Jest to najlepszy i najmniej inwazyjny sposób na czyszczenie żaluzji drewnianych. W wielu przypadkach taki sposób na czyszczenie żaluzji wystarcza i nie ma potrzeby używania płynnych środków.

Należy pamiętać, że dobrym pomysłem na domowe sposoby na czyszczenie żaluzji nie będzie ich odkurzanie za pomocą odkurzacza, ponieważ taka praktyka może doprowadzić do porysowania lamelek co jest procesem nieodwracalnym. Często w obawie przed czyszczeniem żaluzji drewnianych klienci decydują się na żaluzje aluminiowe, a różnicę między tymi dwoma produktami możecie przeczytać tutaj.

Preparaty do czyszczenia drewnianych żaluzji 

Drewniane żaluzje wewnętrzne poza przecieraniem na sucho możemy czyścić z powodzeniem za pomocą chociażby specjalnie przeznaczonych do tego mokrych chusteczek. Bardzo dobre jakościowo są chusteczki marki Luba seria Czysta Kuchnia, opakowanie „Meble Drewniane”. Skuteczne i delikatne dzięki specjalnie dobranym składnikom jak wosk carnauba i olej z awokado delikatnie czyszczą i pielęgnują drewniane powierzchnie. Zainteresowanych powinna ucieszyć również cena tego produktu, ponieważ nie kosztują więcej niż 10 zł za opakowanie. Jest to produkt bardzo wysokiej jakości, który sprawia że żaluzje wyglądają długi czas jak nowe i jest odpowiedzią na pytanie jak wyczyścić drewniane żaluzje. 

Pomocne przyrządy do czyszczenia żaluzji drewnianych 

Drewniane żaluzje na taras są jednym z największych wyzwań, kiedy zabieramy się za wyczyszczenie naszych żaluzji przede wszystkim ze względu na swoje gabaryty. Jednak również tutaj pojawia się ułatwienie i produkty, które pomogą nam w czyszczeniu naszych żaluzji drewnianych. Ponieważ czyszczenie żaluzji ze względu na  ich budowę jest dosyć pracochłonnym zajęciem, powstały specjalne produkty, które potrafią wyczyścić je szybko , ale jednocześnie delikatnie dokładnie i bezinwazyjnie.

Warto zauważyć, że specjalna szczotka do żaluzji czyści jednocześnie wierzchnią oraz spodnią warstwę żaluzji, dzięki czemu oszczędzamy czas. Jest to wręcz urządzenie wielofunkcyjne, ponieważ za pomocą szczotki do żaluzji z mikrofibry możemy czyścić żaluzje zarówno na mokro jak i na sucho  i nie musimy ograniczać się do jednego rodzaju osłon okiennych ponieważ możemy czyścić nią żaluzje aluminiowe, żaluzje drewniane czy te z tworzywa oraz rolety a jej nakładki można prać.

Jeżeli już wiesz, że czyszczenie żaluzji nie jest aż tak problematyczne , sprawdź naszą ofertę ponieważ nasze żaluzje drewniane wpasują się we wnętrza zarówno nowoczesne jak i klasyczne. 

Sposoby na czyszczenie żaluzji drewnianych 

Mycie żaluzji drewnianych powinno odbywać się w sposób przemyślany. Jeżeli wyczyścimy je za mokrą szmatką może okazać się, że lamele powyginają się a na żaluzjach pozostaną nieestetyczne zacieki. 

Wewnętrzne

Żaluzje i elementy żaluzji drewnianych wewnętrznych dzielą się ze względu na rozmiary lamelek na 25 mm i 50 mm, a niektórzy producenci wypuścili na rynek żaluzje 27 mm i 35 mm. To jaki rozmiar żaluzji wybierzemy zależy od możliwości montażowych oraz od preferencji. 

Tarasowe

Oprócz produktu jakim są żaluzje drewniane wewnętrzne jeżeli posiadamy pergolę tarasową, możemy zaopatrzyć się w żaluzje tarasowe tak zwane shuttersy. Żaluzje drewniane zewnętrzne  wyprodukowane są z surowca, który nadaje się do użytku zewnętrznego a dzięki specjalnej impregnacji są odporne na warunki atmosferyczne. Tutaj powinniśmy zadać sobie pytanie jaki impregnat do drewna na zewnętrz, bowiem o drewno na zewnątrz trzeba bardzo dbać zarówno w postaci ścianek jak i pergol tarasowych ale też używając drewna do budowy tarasu.

Jaki impregnat do drewnianych żaluzji zewnętrznych ?

Drewniane żaluzje zewnętrzne są zaimpregnowane przez producenta już na etapie ich produkcji. Musimy jednak pamiętać, że z upływem czasu impregnat traci swoje właściwości i należy ponownie zaimpregnować żaluzje drewniane by służyły nam przez kolejny czas. Najlepiej jest używać tego samego impregnatu, jaki został użyty przez producenta – wtedy mamy większą pewność, że nie zmieni się kolor żaluzji a nasza przesłona boczna będzie bezpieczna i odporna na zewnętrzne warunki.

Najnowsze wpisy

Sposoby na skuteczne czyszczenie żaluzji aluminiowych 

Żaluzje aluminiowe wykonane są z odpornego na czyszczenie materiału. Najczęściej czyszczenie żaluzji aluminiowych odbywa się za pomocą szczotki do kurzu. Do tego rodzaju osłon okiennych brud nie przywiera w znaczący sposób, przez co są chętnie wybieraną osłoną okienną. Do czyszczenia żaluzji aluminiowych polecamy suchą mikrofibrę a w przypadku cięższych zabrudzeń można ją dodatkowo zwilżyć, jednak […]

Czy rolety antywłamaniowe są skuteczne?

Określenie  antywłamaniowe jest powszechnie używane, jednak musimy pamiętać że mimo określenia rolety antywłamaniowe nie stanowią 100 % zabezpieczenia przed włamaniem, podobnie jak alarm czy specjalnie wkładki do zamków w drzwiach, okucia do okien i inne. Określenie rolety zewnętrzne antywłamaniowe oznacza, że spełniają one dzięki użytych do ich produkcji komponentów, normy europejskie oraz wyznaczają skalę odporności […]

Czy można montować rolety zewnętrzne w bloku?

Rolety zewnętrzne balkonowe w bloku możemy spotkać bardzo często, ponieważ mają wysokie właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu możemy uchronić się przed utratą ciepła zimą a latem przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Rolety zewnętrzne w bloku montuje się w sposób mało inwazyjny, wybierając model adaptacyjny który może być zamontowany na elewacji bądź we wnęce okiennej, dlatego nie […]