Jak czyścić żaluzje drewniane? Poradnik na 2023r.

Żaluzje drewniane, ze względu na zastosowanie do ich produkcji naturalnego surowca cieszą się bardzo dużą popularnością. Najczęściej wykonywane są z drewna lipy amerykańskiej. Drewniane żaluzje wewnętrzne należy z tego powodu czyścić w sposób rozważny by nie doprowadzić do nadmiernego wyginania się lamelek przez zastosowanie nieodpowiednich środków chemicznych. Czyszczenie żaluzji drewnianych najlepiej rozpocząć używając suchej ściereczki lub specjalnej szczotki. Pomoże to na pozbycie się kurzu, który najczęściej osiada na żaluzjach drewnianych powodując, że ich prezentacja staje się mało estetyczna. Jest to najlepszy i najmniej inwazyjny sposób na czyszczenie żaluzji drewnianych. W wielu przypadkach taki sposób na czyszczenie żaluzji wystarcza i nie ma potrzeby używania płynnych środków.

Czym nie czyścić żaluzji drewnianych?

Należy pamiętać, że dobrym pomysłem na domowe sposoby na czyszczenie żaluzji nie będzie ich odkurzanie za pomocą odkurzacza, ponieważ taka praktyka może doprowadzić do porysowania lamelek co jest procesem nieodwracalnym. Często w obawie przed czyszczeniem żaluzji drewnianych klienci decydują się na żaluzje aluminiowe, a różnicę między tymi dwoma produktami możecie przeczytać tutaj.

Polecane przez nas preparaty do czyszczenia żaluzji drewnianych

Drewniane żaluzje wewnętrzne poza przecieraniem na sucho możemy czyścić z powodzeniem za pomocą chociażby specjalnie przeznaczonych do tego mokrych chusteczek. Bardzo dobre jakościowo są chusteczki marki Luba seria Czysta Kuchnia, opakowanie „Meble Drewniane”. Skuteczne i delikatne dzięki specjalnie dobranym składnikom jak wosk carnauba i olej z awokado delikatnie czyszczą i pielęgnują drewniane powierzchnie. Zainteresowanych powinna ucieszyć również cena tego produktu, ponieważ nie kosztują więcej niż 10 zł za opakowanie. Jest to produkt bardzo wysokiej jakości, który sprawia że żaluzje wyglądają długi czas jak nowe i jest odpowiedzią na pytanie jak wyczyścić drewniane żaluzje. 

Pomocne przyrządy do czyszczenia żaluzji drewnianych 

Drewniane żaluzje na taras są jednym z największych wyzwań, kiedy zabieramy się za wyczyszczenie naszych żaluzji przede wszystkim ze względu na swoje gabaryty. Jednak również tutaj pojawia się ułatwienie i produkty, które pomogą nam w czyszczeniu naszych żaluzji drewnianych. Ponieważ czyszczenie żaluzji ze względu na  ich budowę jest dosyć pracochłonnym zajęciem, powstały specjalne produkty, które potrafią wyczyścić je szybko , ale jednocześnie delikatnie dokładnie i bezinwazyjnie.

Jak czyścić żaluzje drewniane? Polecamy specjalne szczotki

Warto zauważyć, że specjalna szczotka do żaluzji czyści jednocześnie wierzchnią oraz spodnią warstwę żaluzji, dzięki czemu oszczędzamy czas. Jest to wręcz urządzenie wielofunkcyjne, ponieważ za pomocą szczotki do żaluzji z mikrofibry możemy czyścić żaluzje zarówno na mokro jak i na sucho  i nie musimy ograniczać się do jednego rodzaju osłon okiennych ponieważ możemy czyścić nią żaluzje aluminiowe, żaluzje drewniane czy te z tworzywa oraz rolety a jej nakładki można prać.

Jeżeli już wiesz, że czyszczenie żaluzji nie jest aż tak problematyczne , sprawdź naszą ofertę ponieważ nasze żaluzje drewniane wpasują się we wnętrza zarówno nowoczesne jak i klasyczne. 

Sprawdzone sposoby na czyszczenie żaluzji drewnianych 

Mycie żaluzji drewnianych powinno odbywać się w sposób przemyślany. Jeżeli wyczyścimy je za mokrą szmatką może okazać się, że lamele powyginają się a na żaluzjach pozostaną nieestetyczne zacieki. 

Żaluzje drewniane wewnętrzne

Żaluzje i elementy żaluzji drewnianych wewnętrznych dzielą się ze względu na rozmiary lamelek na 25 mm i 50 mm, a niektórzy producenci wypuścili na rynek żaluzje 27 mm i 35 mm. To jaki rozmiar żaluzji wybierzemy zależy od możliwości montażowych oraz od preferencji. 

Żaluzje drewniane zewnętrzne – shuttersy

Oprócz produktu jakim są żaluzje drewniane wewnętrzne jeżeli posiadamy pergolę tarasową, możemy zaopatrzyć się w żaluzje tarasowe tak zwane shuttersy. Żaluzje drewniane zewnętrzne  wyprodukowane są z surowca, który nadaje się do użytku zewnętrznego a dzięki specjalnej impregnacji są odporne na warunki atmosferyczne. Tutaj powinniśmy zadać sobie pytanie jaki impregnat do drewna na zewnętrz, bowiem o drewno na zewnątrz trzeba bardzo dbać zarówno w postaci ścianek jak i pergol tarasowych ale też używając drewna do budowy tarasu.

Jaki impregnat wybrać do czyszczenia żaluzji drewnianych?

Drewniane żaluzje zewnętrzne są zaimpregnowane przez producenta już na etapie ich produkcji. Musimy jednak pamiętać, że z upływem czasu impregnat traci swoje właściwości i należy ponownie zaimpregnować żaluzje drewniane by służyły nam przez kolejny czas. Najlepiej jest używać tego samego impregnatu, jaki został użyty przez producenta – wtedy mamy większą pewność, że nie zmieni się kolor żaluzji a nasza przesłona boczna będzie bezpieczna i odporna na zewnętrzne warunki.

Najnowsze wpisy

Rolety zamiast firanek? Zalety tego rozwiązania!

Montaż rolet zamiast firanek to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują odsłonić się od spojrzeń z zewnątrz. Kiedy zapalimy światło odpowiednio dobrane rolety w dalszym ciągu zapewniają nam prywatność. Rolety zamiast firanek zalecane są dla osób z alergiami na kurz czy roztocza. Jak wiadomo firany niestety zbierają kurz, dlatego trzeba pamiętać o ich częstym praniu, […]

Rośliny na pergole ogrodowe – jakie sprawdzą się najlepiej?

Pnące rośliny na pergoli zachwycają swoim wyglądem a ich dodatkowy atut to dodatkowe osłonięcie właścicieli, ponieważ pergola pokryta roślinami pnącymi osłania nas przed spojrzeniami z zewnątrz. Rośliny pnące dzielą się na rośliny kwitnące, tak zwane kwitnące pnącza oraz na rośliny liściaste. Pnącza dzielą się dodatkowo na pnącza zimozielone oraz sezonowe, pnącza wieloletnie oraz jednoroczne. Pnącza […]

Rodzaje rolet wewnętrznych okiennych. Jakie najlepiej wybrać?

Wybierając rolety okienne, warto kierować się w równiej mierze ich designem co użytecznością. Praktyczną kwestią, o której należy pamiętać, jest grubość tkaniny, z której rolety są wykonane. Decyduje ona o stopniu przepuszczalności światła, a co za tym idzie, poczuciu prywatności i bezpieczeństwa. Do wyboru są rolety zaciemniające, podszyte podgumowaniem, rolety średnio zaciemniające oraz rolety dzień […]