Jak czyścić żaluzje drewniane? Poradnik na 2023r.

Żaluzje drewniane, ze względu na zastosowanie do ich produkcji naturalnego surowca cieszą się bardzo dużą popularnością. Najczęściej wykonywane są z drewna lipy amerykańskiej. Drewniane żaluzje wewnętrzne należy z tego powodu czyścić w sposób rozważny by nie doprowadzić do nadmiernego wyginania się lamelek przez zastosowanie nieodpowiednich środków chemicznych. Czyszczenie żaluzji drewnianych najlepiej rozpocząć używając suchej ściereczki lub specjalnej szczotki. Pomoże to na pozbycie się kurzu, który najczęściej osiada na żaluzjach drewnianych powodując, że ich prezentacja staje się mało estetyczna. Jest to najlepszy i najmniej inwazyjny sposób na czyszczenie żaluzji drewnianych. W wielu przypadkach taki sposób na czyszczenie żaluzji wystarcza i nie ma potrzeby używania płynnych środków.

Czym nie czyścić żaluzji drewnianych?

Należy pamiętać, że dobrym pomysłem na domowe sposoby na czyszczenie żaluzji nie będzie ich odkurzanie za pomocą odkurzacza, ponieważ taka praktyka może doprowadzić do porysowania lamelek co jest procesem nieodwracalnym. Często w obawie przed czyszczeniem żaluzji drewnianych klienci decydują się na żaluzje aluminiowe, a różnicę między tymi dwoma produktami możecie przeczytać tutaj.

Polecane przez nas preparaty do czyszczenia żaluzji drewnianych

Drewniane żaluzje wewnętrzne poza przecieraniem na sucho możemy czyścić z powodzeniem za pomocą chociażby specjalnie przeznaczonych do tego mokrych chusteczek. Bardzo dobre jakościowo są chusteczki marki Luba seria Czysta Kuchnia, opakowanie „Meble Drewniane”. Skuteczne i delikatne dzięki specjalnie dobranym składnikom jak wosk carnauba i olej z awokado delikatnie czyszczą i pielęgnują drewniane powierzchnie. Zainteresowanych powinna ucieszyć również cena tego produktu, ponieważ nie kosztują więcej niż 10 zł za opakowanie. Jest to produkt bardzo wysokiej jakości, który sprawia że żaluzje wyglądają długi czas jak nowe i jest odpowiedzią na pytanie jak wyczyścić drewniane żaluzje. 

Pomocne przyrządy do czyszczenia żaluzji drewnianych 

Drewniane żaluzje na taras są jednym z największych wyzwań, kiedy zabieramy się za wyczyszczenie naszych żaluzji przede wszystkim ze względu na swoje gabaryty. Jednak również tutaj pojawia się ułatwienie i produkty, które pomogą nam w czyszczeniu naszych żaluzji drewnianych. Ponieważ czyszczenie żaluzji ze względu na  ich budowę jest dosyć pracochłonnym zajęciem, powstały specjalne produkty, które potrafią wyczyścić je szybko , ale jednocześnie delikatnie dokładnie i bezinwazyjnie.

Jak czyścić żaluzje drewniane? Polecamy specjalne szczotki

Warto zauważyć, że specjalna szczotka do żaluzji czyści jednocześnie wierzchnią oraz spodnią warstwę żaluzji, dzięki czemu oszczędzamy czas. Jest to wręcz urządzenie wielofunkcyjne, ponieważ za pomocą szczotki do żaluzji z mikrofibry możemy czyścić żaluzje zarówno na mokro jak i na sucho  i nie musimy ograniczać się do jednego rodzaju osłon okiennych ponieważ możemy czyścić nią żaluzje aluminiowe, żaluzje drewniane czy te z tworzywa oraz rolety a jej nakładki można prać.

Jeżeli już wiesz, że czyszczenie żaluzji nie jest aż tak problematyczne , sprawdź naszą ofertę ponieważ nasze żaluzje drewniane wpasują się we wnętrza zarówno nowoczesne jak i klasyczne. 

Sprawdzone sposoby na czyszczenie żaluzji drewnianych 

Mycie żaluzji drewnianych powinno odbywać się w sposób przemyślany. Jeżeli wyczyścimy je za mokrą szmatką może okazać się, że lamele powyginają się a na żaluzjach pozostaną nieestetyczne zacieki. 

Żaluzje drewniane wewnętrzne

Żaluzje i elementy żaluzji drewnianych wewnętrznych dzielą się ze względu na rozmiary lamelek na 25 mm i 50 mm, a niektórzy producenci wypuścili na rynek żaluzje 27 mm i 35 mm. To jaki rozmiar żaluzji wybierzemy zależy od możliwości montażowych oraz od preferencji. 

Żaluzje drewniane zewnętrzne – shuttersy

Oprócz produktu jakim są żaluzje drewniane wewnętrzne jeżeli posiadamy pergolę tarasową, możemy zaopatrzyć się w żaluzje tarasowe tak zwane shuttersy. Żaluzje drewniane zewnętrzne  wyprodukowane są z surowca, który nadaje się do użytku zewnętrznego a dzięki specjalnej impregnacji są odporne na warunki atmosferyczne. Tutaj powinniśmy zadać sobie pytanie jaki impregnat do drewna na zewnętrz, bowiem o drewno na zewnątrz trzeba bardzo dbać zarówno w postaci ścianek jak i pergol tarasowych ale też używając drewna do budowy tarasu.

Jaki impregnat wybrać do czyszczenia żaluzji drewnianych?

Drewniane żaluzje zewnętrzne są zaimpregnowane przez producenta już na etapie ich produkcji. Musimy jednak pamiętać, że z upływem czasu impregnat traci swoje właściwości i należy ponownie zaimpregnować żaluzje drewniane by służyły nam przez kolejny czas. Najlepiej jest używać tego samego impregnatu, jaki został użyty przez producenta – wtedy mamy większą pewność, że nie zmieni się kolor żaluzji a nasza przesłona boczna będzie bezpieczna i odporna na zewnętrzne warunki.

Najnowsze wpisy

Jak działa system szyb przesuwnych tarasowych i dlaczego warto?

System Szyb przesuwnych tarasowych, z których tworzymy ogrody zimowe to dostosowane do zewnętrznych warunków atmosferycznych systemy, dzięki którym możemy z pergoli tarasowej stworzyć przeszklone miejsce do wypoczynku. Każdy szklany panel posiada swój tor, po którym możemy go przesuwać. Takie panele przesuwają się płynnie i cicho. Wypolerowane krawędzie szyb wyglądają bardzo ekskluzywnie, przez co cały system […]

Pergola na balkon w bloku – nowoczesny sposób aranżacji przestrzeni

Pergole na balkonie w bloku coraz częściej stają się popularnym rozwiązaniem. Kiedy poszukujemy dodatkowego miejsca do relaksu lub przechowywania, pergola na balkonie może okazać się idealnym wyborem. Co więcej, dzięki zadaszeniu, pergola na balkonie skutecznie obniża temperaturę w pomieszczeniach, do których przylega. To z kolei pozwala uniknąć przegrzewania się mieszkania w słoneczne dni, a gdy […]

Markiza balkonowa w bloku – czy warto w nią zainwestować?

Markiza balkonowa cieszy się ogromną popularnością jako ochrona przed słońcem na balkonie. Stanowi ona odmianę markizy tarasowej, dedykowaną dla balkonów w budynkach wielorodzinnych. Montaż markizy balkonowej jest możliwy na każdym piętrze, bez względu na jego wysokość. W przeciwieństwie do markizy tarasowej, markiza balkonowa rozwija się pod większym kątem nachylenia w kierunku balustrady balkonu. Jest to […]