Ogród zimowy z pełnym dachem – sposób na całoroczny relaks

Ogrody zimowe to obecnie mnogość wyborów. Możemy wykonać dach z innego materiału niż szkło, dzięki czemu może być on automatyczny – sterowany za pomocą pilota lub aplikacji na naszym urządzeniu. Ogród zimowy z pełnym dachem to idealne rozwiązanie kiedy chcemy by nasza zabudowa była jak najbardziej szczelna i kiedy chcemy uchronić się przed utratą ciepła w okresie, kiedy na dworze robi się chłodniej. Należy pamiętać, że pełny dach pergoli, z której tworzy się ogrody zimowe nie musi być wykonany jedynie ze szkła. Obecnie dostępne są bardzo nowoczesne, a co najważniejsze szczelne rozwiązania dotyczące zadaszenia ogrodu zimowego. Jednym z takich rozwiązań jest pergola lamelowa wykorzystywana jako podstawa do szklanej zabudowy ogrodu zimowego. Lamele wykończone są dodatkowo uszczelkami na łączeniu każdej z nich, zapewniając szczelność w dachu w przypadku na przykład opadów deszczu, a co najważniejsze lamele są odpowiednio wyprofilowane by jak najlepiej tłumić dźwięki opadów deszczu. Dodatkowo każda pergola lamelowa automatyczna wyposażona jest w zintegrowany system odprowadzenia wody, dzięki czemu mimo zamkniętego i pełnego dachu mamy z głowy problem zalegającego deszczu czy śniegu po opadach.  

Ogród zimowy z pełnym dachem – zalety

Warto wspomnieć jakie zależy posiada ogród zimowy z pełnym dachem. Pierwszą i najważniejszą zaletą jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki szklanym ścianom i pełnemu zadaszeniu mamy możliwość wypocząć na naszym tarasie nie zważając na porę roku czy pogodę. Pełny dach daje nam dodatkowo możliwość całkowitej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem w okresie letnim. Dodatkowo decydując się na opcję zadaszenia pełnego, ale w opcji ruchomej możemy cieszyć się piękną pogodą nie ograniczając się stałą zabudową. Kiedy jest piękna, słoneczna pogoda możemy zdecydować ile światła dziennego wpuścimy. Dzięki pełnemu, a co najważniejsze szczelnemu zadaszeniu tworzy nam się tak zwany salon w ogrodzie zimowym. Zalety pełnego dachu w ogrodzie zimowym to przede wszystkim praktyczność. Takie zadaszenie spełnia w 100 % swoje funkcje. Chroni nas przed warunkami atmosferycznymi oraz nie musimy martwić się, że przechowywane na tarasie rzeczy czy meble ogrodowe zostaną przemoczone deszczem. Pełny dach pergoli tarasowej to dodatkowo nowoczesne rozwiązanie. Zastosowanie wytrzymałych materiałów takich jak na przykład aluminium czy szkło, daje nam pewność, że nasz ogród zimowy będzie służył nam przez wiele lat i nie będziemy musieli go w żaden sposób dodatkowo zabezpieczać. 

Jaki rodzaj dachu najlepiej wybrać?

Biorąc pod uwagę dostępne na rynku rozwiązania warto zastanowić się pomiędzy trzema materiałami do zadaszenia naszego ogrodu zimowego. Obecnie najczęściej wybierane jest szkło oraz aluminiowe, szczelne, ale i automatyczne lamele, które ułożone są do siebie równolegle, a po zamknięciu otrzymujemy szczelny dach. Pergola lamelowa jest bardzo chętnie wybierana jako podstawa do stworzenia ogrodu zimowego. Kolejnym równie chętnie wybieranym materiałem do zadaszenia ogrodu zimowego, przede wszystkim ze względu na swoją cenę jest poliwęglan. Najlepiej jest wybrać zadaszenie, które będzie nas w pełni satysfakcjonować jeżeli chodzi o funkcje jakie ma spełniać, ale nie powinniśmy zapomnieć o wartościach ekonomicznych. Jeżeli zależy nam na dachu przeziernym, ale nie dysponujemy finansami by zakupić szklany dach, powinniśmy rozważyć zakup zadaszenia pełnego z poliwęglanu, byśmy nie musieli rezygnować z ogrodu zimowego ze względu na jego cenę.

ogrod-zimowy-z-pełnym-dachem-jasne-zaslony-oszklony

Czy rodzaj przeszkleń ma znaczenie?

Jeżeli decydujemy się na zakup/montaż ogrodu zimowego warto stawiać na wysokiej jakości szklenie, wykorzystywane do stworzenia ścian. Najlepsze są do tego systemy przesuwne ze szkła hartowanego. Nie ograniczają nas i możemy cieszyć się przepływem powietrza w letnie dni oraz stworzyć po ich rozłożeniu dodatkową przestrzeń do wypoczynku w dni jesienno-zimowe. Stałe szklenie również jest stosowane, jednak większą ilością zwolenników cieszy się szklenie przesuwne lub rozwierne. Ogród zimowy ze szkła hartowanego w systemie przesuwnym możemy doposażyć o promiennik ciepła, dzięki któremu nasz wypoczynek będzie jeszcze bardziej komfortowy a ogród zimowy będzie jeszcze lepiej spełniał swoją funkcję. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dobrać odpowiedni ogród zimowy do swojej przestrzeni – sprawdź nasz inny wpis na blogu

Ogród zimowy z pełnym dachem – pomysły na aranżację

Na szczęście decydując się na ogród zimowy z pełnym dachem oraz ze szklanymi ścianami możemy go tak naprawdę zaaranżować w dowolny sposób. Na początek warto wspomnieć o kolorystyce takiego rozwiązania jakim jest ogród zimowy. Jego podstawa, czyli najczęściej pergola aluminiowa może występować w dowolnym kolorze z palety ral. Dodatkowo ogród zimowy możemy ocieplić pięknymi zasłonami, które swobodnie zwisając od wysokości dachu nadają odpowiedniego klimatu. Jeżeli już mowa o klimacie ogrodu zimowego, warto rozważyć zastosowanie oświetlenia, które w sposób niepowtarzalny dodają uroku i tworzą odpowiedni klimat. 

Jacuzzi w ogrodzie zimowym

Coraz częściej montujemy ogrody zimowe nad jacuzii. Jeżeli zdecydujemy się dodatkowo na montaż refleksol, które dzięki zastosowanej tkaninie zapewniają bardzo dużo intymności, nasza pergola spowoduje, że wypoczynek w Jacuzzi stanie się czystą przyjemnością bez strachu o spojrzenia z zewnętrz. Refleksole możemy śmiało stosować jednocześnie ze szkleniem, a ich tkanina zachowuje się w ten sposób, że my widzimy całe otoczenie, ale otoczenie nie widzi nas w środku. Często klienci porównują to rozwiązanie do lustra weneckiego. 

jacuzzi-w-ogrodzie-zimowym-z-dachem-refleksole

A może ogród zimowy z basenem?

Nie ma problemu by ogrodem zimowym zabudować basen. Wtedy możemy z niego korzystać niezależnie od pogody. Taka inwestycja to bardzo rozsądne rozwiązanie kiedy już posiadamy w naszym ogrodzie basen. Dzięki temu nie będzie on przydatny jedynie kilka miesięcy w roku, a przez cały rok. Czyszczenie basenu czy wymiana wody nie będzie musiała odbywać się tak często, gdy zadaszymy nasz ogród zimowy pełnym dachem. Unikniemy więc wpadających do basenowej wody liści. Ogród zimowy z basenem to bardzo luksusowa zabudowa. 

Jadalnia w ogrodzie zimowym

A co powiecie na jadalnię w ogrodzie zimowym? Jadalnia w ogrodzie zimowym to świetny pomysł! Jest to przede wszystkim rozwiązanie, które rozważyć powinni właściciele mniejszych mieszkań posiadający taras/balkon przynależący do ich mieszkania. Posiłek w otoczeniu natury to też idealne rozwiązanie dla wszystkich posiadaczy domów jednorodzinnych. Miejsca bowiem nigdy dość, a zjedzenie śniadania w pięknej scenerii zdecydowanie naładuje nas pozytywną energią na cały dzień. Biorąc pod uwagę fakt, że w ogrodzie zimowym zazwyczaj nie stawiamy takich mebli jak szafy czy regały, możemy stworzyć naprawdę przestronną i wygodną jadalnie. 

ogrod-z-pelnym-dachem-szklane-sciany-czarny-meble-ogrodowe

Salon w ogrodzie zimowym

Kolejnym pomieszczeniem, którym może stać się nasz ogród zimowy jest zdecydowanie salon. Ogrody zimowe to dodatkowe kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni do wypoczynku. Salon w ogrodzie zimowym to najczęściej aranżowana przestrzeń. 

Podsumowanie

Jak widać ogród zimowy jest po pierwsze praktycznym rozwiązaniem, a po drugie odpowiednio zaaranżowany jest pięknym dopełnieniem naszego domu czy ogrodu. 

Zastanawiasz się czy warto zainwestować w ogród zimowy? Skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie nurtujące cię pytania!

Najnowsze wpisy

Osłona tarasu przed sąsiadami – 5 pomysłów jak osłonić taras

Taras i balkon mogą okazać się idealnym miejscem do odpoczynku bez spojrzeń osób z zewnątrz, jeżeli odpowiednio zagospodarujemy przestrzeń. Pierwszym i najczęściej wybieranym sposobem na osłonięcie się od sąsiadów ale też chroniące przed słońcem jest zakup markizy tarasowej. Jeżeli zastanawiacie się cym osłonic taras przedstawimy wam nasze propozycje w postaci markiz tarasowych. Markizy jako osłona […]

Mały ogródek przed domem – nowe inspiracje na 2024 rok

Inspiracje na mały ogród – Zadaszenie tarasu Ze względu na to, że powstaje coraz więcej budynków mieszkalnych, działki na których są budowane są coraz bardziej kameralne. Mały ogród, jeżeli będzie dobrze przemyślany, może posiadać wszystko to co potrzebujemy do wypoczynku i spędzania czasu w ogrodzie. Oczywiście mały ogród to pewne ograniczenia, zwłaszcza w nasadzeniach czy […]

Jak zacienić taras w ogrodzie? Poradnik na 2024 rok

Słoneczny ogród, a zabudowa tarasu Kiedy nasz dom ma ekspozycje południową, słońce w naszym ogrodzie będzie gościło praktycznie przez cały dzień. Warto wtedy pomyśleć, jak zacienić chociaż kawałek ogrodu, by można w nim było wypoczywać w słoneczne dni. Żeby takie miejsce przygotować, musimy przeanalizować czy lepszym rozwiązaniem do zadaszenia będzie markiza tarasowa czy pergola tarasowa. […]