Markiza ręczna – kiedy warto w nią inwestować?

Obsługa markizy tarasowej

Markizy Tarasowe mogą występować w opcji manualnego zwijania i rozwijania, jak i z silnikiem sterowanym elektrycznie za pomocą pilota. Markiza balkonowa ręczna – czyli markiza poręczowa jest montowana na balkonie, gdzie góra przymocowana jest do balkonu sąsiada zadaszającego nasz balkon a ramiona markizy montowane są do balustrady. Markizę balkonową ręczną obsługujemy za pomocą specjalnej korby. Taka sama korba dołączona jest do markizy tarasowej, nawet w sytuacji, kiedy zdecydowaliśmy się na zakup markizy tarasowej automatycznej.  Markiza z napędem ręcznym może być obsługiwana za pomocą korby o różnych długościach, dzięki czemu dostosowujemy ją do wzrostu klienta. Najczęściej wybierana długość korby do manualnego sterowania markizą to 180 cm.  

Czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Markiza balkonowa ręczna oraz markiza tarasowa ręczna charakteryzuje się brakiem awaryjności ze względu na brak podłączenia do prądu. Brak zasilania, załamanie pogodowe – te czynniki nie mają wpływu na zwijanie markizy. Niemniej markiza tarasowa automatyczna może zostać wyposażona w automatykę pogodową, przede wszystkim czujnik drgań lub czujnik wiatrowy, który zwinie automatycznie markizę w przypadku nagłego załamania pogodowego lub kiedy zerwie się niespodziewany wiatr. Niemniej markiza tarasowa ręczna, zwłaszcza kiedy potrzebujemy mniejszy wymiar będzie również dobrym rozwiązaniem, gdy poszukujemy tańszego rozwiązania. Nie ponosimy wówczas kosztu silnika, pilota czy podłączeń elektrycznych a możemy mieć wysokiej jakości markizę tarasową w przystępnej cenie, dlatego warto zdecydować się na zakup markizy tarasowej ręcznej, kiedy mamy ograniczony budżet na zakup markizy a zależy nam na wysokiej jakości produkcie. O wszystkich zaletach markiz pisaliśmy w blogu

Modele markiz ręcznych

Markizy tarasowe ręczne

Markiza tarasowa ręczna sprawdzi się, jeżeli nie potrzebujemy zbyt dużego rozmiaru markizy. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do zastosowania sterowania manualnego gdy mamy większy taras, jednak biorąc pod uwagę komfort użytkowania warto rozważyć przy największym wymiarze  zastosowanie automatyki oraz markizy na pilota. 

Markizy balkonowe ręczne

Jeżeli mowa o najbardziej popularnej markizie balkonowej poręczowej to nie musimy zastanawiać się jaki rodzaj sterowania wybrać, ponieważ ten model markizy występuje jedynie w opcji ręcznego sterowania. Więcej o naszych markizach balkonowych pisaliśmy już wcześniej, jeżeli szukasz informacji lub potrzebujesz pomocy markiza balkonowa Wrocław to zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga. Najczęściej wybierany model markizy typu balkonowej to produkt Italia Poręczowa. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie przede wszystkim, gdy naszej mieszkanie znajduje się na wyższych piętrach i słońce skierowane jest do niego praktycznie równolegle co powoduje problem nasłonecznienia. Markiza balkonowa bowiem daje nam możliwość całkowitego osłonięcia balkonu od promieniowania słonecznego, przez co uchronimy się przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia przynależącego do balkonu. Dodatkowo zastosowanie markizy balkonowej jest możliwe wtedy, kiedy nad naszym balkonem występuje dodatkowe zadaszenie w postaci balkonu sąsiada, ponieważ to właśnie do jego spodu montujemy Italię Poręczową. Jeżeli natomiast nasze mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze lub nasz blok zaprojektowany jest w taki sposób, że nad naszym balkonem nie ma już dodatkowego zadaszenia to, zamiast markizy balkonowej musimy zamówić markizę tarasową wysuwaną „ze ściany” i umiejscowioną w ścianie mieszkania.

Zalety markiz ręcznych

Niewątpliwie największą zaletą markiz ręcznych jest ich niższa cena od markiz automatycznych. Dodatkowo do zamontowania markizy ręcznej nie musimy doprowadzać prądu. Czasami zdarza się, że  w wybranym przez naszych klientów miejscu montażu nie ma źródła prądu i montaż markizy automatycznej nie jest możliwy. Dzięki markizie ręcznej nie musimy rezygnować z pomysłu zamontowania markizy tarasowej i doprowadzenie zasilania nie będzie nas ograniczało w wyborze zadaszenia. Dodatkowo markiza ręczna jest bardzo prosta w obsłudze, jeżeli klienci nie przepadają za techniką polegającą na zautomatyzowaniu i sterowaniu markizą za pomocą pilota, to markiza ręczna będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Markiza balkonowa ręczna – popularne rozwiązania

Markiza balkonowa ręczna poszycie wykonane jest z tkanin akrylowych impregnowanych teflonem. Do wyboru mamy ponad 150 kolorów i wzorów poszycia, dlatego bez problemu możemy dopasować ją pod wymogi zarządcy budynku biorąc pod uwagę wymogi estetyczne, jak i pod nasz gust. O ile markiza balkonowa ręczna montowana jest jedynie na balkonach i nie ma zastosowania nad tarasami, to markizę tarasową możemy zamontować zarówno na balkonie, jak i nad tarasem. Dlatego markiza montowana na balkonie może spełniać kilka funkcji, ale główne to zadaszenie balkonu oraz osłonięcie przodu balkonu od warunków atmosferycznych w tym nasłonecznienia oraz ochrona przed deszczem.


U kogo sprawdzi się markiza ręczna?

Markiza ręczna sprawdzi się tam, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia prądu lub z innych powodów sterowanie elektryczne jest niedostępne. Taką markizę możemy zamontować wtedy przy domkach letniskowych bez źródła zasilania w energię elektryczną lub gdy sterowanie elektryczne nie jest możliwe. Markiza ręczna może być zamontowana również i w nowym budownictwie, kiedy pojawia się obawa utrata gwarancji na instalację elektryczną, kiedy podłączenie markizy będzie wymagało przeróbek. Zazwyczaj jednak, w nowych blokach, domach szeregowych itp. Na zewnątrz wyprowadzone jest już źródło prądu więc nie musimy o się o to martwić. Dlatego wybór technologii i decyzja jaka markiza będzie lepsza czy automatyczna, czy ręczna  pozostawiamy naszym klientom, a my odpowiadamy na pytania, które pomogą w wyborze i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Najnowsze wpisy

Osłona tarasu przed sąsiadami – 5 pomysłów jak osłonić taras

Taras i balkon mogą okazać się idealnym miejscem do odpoczynku bez spojrzeń osób z zewnątrz, jeżeli odpowiednio zagospodarujemy przestrzeń. Pierwszym i najczęściej wybieranym sposobem na osłonięcie się od sąsiadów ale też chroniące przed słońcem jest zakup markizy tarasowej. Jeżeli zastanawiacie się cym osłonic taras przedstawimy wam nasze propozycje w postaci markiz tarasowych. Markizy jako osłona […]

Mały ogródek przed domem – nowe inspiracje na 2024 rok

Inspiracje na mały ogród – Zadaszenie tarasu Ze względu na to, że powstaje coraz więcej budynków mieszkalnych, działki na których są budowane są coraz bardziej kameralne. Mały ogród, jeżeli będzie dobrze przemyślany, może posiadać wszystko to co potrzebujemy do wypoczynku i spędzania czasu w ogrodzie. Oczywiście mały ogród to pewne ograniczenia, zwłaszcza w nasadzeniach czy […]

Jak zacienić taras w ogrodzie? Poradnik na 2024 rok

Słoneczny ogród, a zabudowa tarasu Kiedy nasz dom ma ekspozycje południową, słońce w naszym ogrodzie będzie gościło praktycznie przez cały dzień. Warto wtedy pomyśleć, jak zacienić chociaż kawałek ogrodu, by można w nim było wypoczywać w słoneczne dni. Żeby takie miejsce przygotować, musimy przeanalizować czy lepszym rozwiązaniem do zadaszenia będzie markiza tarasowa czy pergola tarasowa. […]