Markiza ręczna — kiedy warto w nią inwestować?

Jak działa markiza ręczna?

Markizy tarasowe mogą występować w opcji manualnego zwijania i rozwijania, jak i z silnikiem sterowane za pomocą pilota. Markiza balkonowa ręczna – czyli markiza poręczowa to rodzaj markizy montowanej na balkonie, gdzie góra markizy przymocowana jest do balkonu sąsiada zadaszającego nasz balkon a ramiona markizy montowane są do balustrady. Markizę balkonową ręczną obsługujemy za pomocą specjalnej korby. Taka sama korba dołączona jest do markizy tarasowej, nawet w sytuacji, kiedy zdecydowaliśmy się na zakup markizy tarasowej automatycznej.  Markiza z napędem ręcznym może być obsługiwana za pomocą korby o różnych długościach, dzięki czemu dostosowujemy ją do wzrostu klienta. Najczęściej wybierana długość korby do manualnego sterowania markizą to 180 cm.  

Czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Markiza balkonowa ręczna oraz markiza tarasowa ręczna charakteryzuje się brakiem awaryjności ze względu na brak podłączenia do prądu. Brak zasilania, załamanie pogodowe – te czynniki nie utrudnią nam zwinięcia markizy. Niemniej markiza tarasowa automatyczna może zostać wyposażona w automatykę pogodową, przede wszystkim czujnik drgań lub czujnik wiatrowy, który zwinie automatycznie markizę w przypadku nagłego załamania pogodowego lub kiedy zerwie się niespodziewany wiatr. Niemniej markiza tarasowa ręczna, zwłaszcza kiedy potrzebujemy mniejszy wymiar będzie również dobrym rozwiązaniem, gdy poszukujemy tańszego rozwiązania. Nie ponosimy wówczas kosztu silnika, pilota czy podłączeń elektrycznych a możemy mieć wysokiej jakości markizę tarasową w przystępnej cenie, dlatego warto zdecydować się na zakup markizy tarasowej ręcznej, kiedy mamy ograniczony budżet na zakup markizy a zależy nam na wysokiej jakości produkcie. O wszystkich zaletach markiz pisaliśmy w blogu

Markiza tarasowa ręczna

Markiza tarasowa ręczna sprawdzi się, jeżeli nie potrzebujemy zbyt dużego rozmiaru markizy. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do zastosowania sterowania manualnego również do większego wymiaru, jednak biorąc pod uwagę komfort użytkowania warto rozważyć przy największym wymiarze  zastosowanie automatyki. 

Markiza balkonowa ręczna

Jeżeli mowa o najbardziej popularnej markizie balkonowej poręczowej to nie musimy zastanawiać się jaki rodzaj sterowania wybrać, ponieważ ten model markizy występuje jedynie w opcji ręcznego sterowania. Więcej o naszych markizach balkonowych pisaliśmy już wcześniej, jeżeli szukacie informacji o markiza balkonowa Wrocław to zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga. Najczęściej wybierany model markizy balkonowej to Italia Poręczowa. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie przede wszystkim, gdy naszej mieszkanie znajduje się na wyższych piętrach i słońce skierowane jest do niego praktycznie równolegle. Markiza balkonowa bowiem daje nam możliwość całkowitego osłonięcia balkonu od promieniowania słonecznego, przez co uchronimy się przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia przynależącego do balkonu. Dodatkowo zastosowanie markizy balkonowej jest możliwe wtedy, kiedy nad naszym balkonem występuje dodatkowe zadaszenie w postaci balkonu sąsiada, ponieważ to właśnie do jego spodu montujemy Italię Poręczową. Jeżeli natomiast nasze mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze lub nasz blok zaprojektowany jest w taki sposób, że nad naszym balkonem nie ma już dodatkowego zadaszenia to, zamiast markizy balkonowej musimy zamówić markizę tarasową wysuwaną „ze ściany”.

Zalety markiz ręcznych

Niewątpliwie największą zaletą markiz ręcznych jest ich niższa cena od markiz automatycznych. Dodatkowo do zamontowania markizy ręcznej nie musimy doprowadzać prądu. Czasami zdarza się, że  w wybranym przez naszych klientów miejscu montażu nie ma źródła prądu i montaż markizy automatycznej nie jest możliwy. Dzięki markizie ręcznej nie musimy rezygnować z pomysłu zamontowania markizy tarasowej i doprowadzenie zasilania nie będzie nas ograniczało w wyborze zadaszenia. Dodatkowo markiza ręczna jest bardzo prosta w obsłudze, jeżeli klienci nie przepadają za techniką polegającą na zautomatyzowaniu i sterowaniu markizą za pomocą pilota, to markiza ręczna będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Markiza balkonowa ręczna – popularne rozwiązania

Markiza balkonowa ręczna wykonana jest z tkanin akrylowych impregnowanych teflonem. Do wyboru mamy ponad 150 kolorów i wzorów, dlatego bez problemu możemy dopasować ją pod wymogi zarządcy budynku biorąc pod uwagę wymogi estetyczne, jak i pod nasz gust. O ile markiza balkonowa ręczna montowana jest jedynie na balkonach i nie ma zastosowania nad tarasami, to markizę tarasową możemy zamontować zarówno na balkonie, jak i nad tarasem. Dlatego markiza montowana na balkonie może spełniać kilka funkcji, ale  główne to zadaszenie balkonu oraz osłonięcie przodu balkonu od warunków atmosferycznych.


U kogo sprawdzi się markiza ręczna?

Markiza ręczna sprawdzi się tam, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia prądu. Taką markizę możemy zamontować wtedy przy domkach letniskowych bez źródła zasilania w energię elektryczną. Markiza ręczna może być zamontowana również i w nowym budownictwie, kiedy pojawia się obawa utrata gwarancji na instalację elektryczną, kiedy podłączenie markizy będzie wymagało przeróbek. Zazwyczaj jednak, w nowych blokach, domach szeregowych itp. Na zewnątrz wyprowadzone jest już źródło prądu więc nie musimy o się o to martwić. Dlatego decyzję  jaka markiza będzie lepsza czy automatyczna, czy ręczna  pozostawiamy naszym klientom, a my odpowiadamy na pytania, które pomogą w wyborze i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Najnowsze wpisy

Jak zacienić taras w ogrodzie? Poradnik 2023

Słoneczny ogród, a zabudowa tarasu Kiedy nasz dom ma ekspozycje południową, słońce w naszym ogrodzie będzie gościło praktycznie przez cały dzień. Warto wtedy pomyśleć, jak zacienić chociaż kawałek ogrodu, by można w nim było wypoczywać w słoneczne dni. Żeby takie miejsce przygotować, musimy przeanalizować czy lepszym rozwiązaniem do zadaszenia będzie markiza tarasowa czy pergola tarasowa. […]

Czym zmyć graffiti na roletach zewnętrznych?

Wiele osób pada ofiarom wandali, którzy bezrefleksyjnie niszczą domy, elewacje lub mury, które są czyjąś własnością. Malunki lub napisy na ścianach w zdecydowanej większości nie należą do najbardziej estetycznych. Dodatkowo farby w sprayu bardzo trudno się pozbyć, jednak nie jest to zadanie niewykonalne. Jak skutecznie usunąć niechciane graffiti z powierzchni rolet zewnętrznych? Jak usunąć graffiti […]

Nowoczesne markizy tarasowe – zalety i wady

Największe zalety markiz tarasowych to przede wszystkim to, że taras z markizą to ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz możliwość ustawienia wysięgu markizy w dogodny dla nas sposób. Kolejną z zalet jest to, że markizy tarasowe nie zabierają miejsca na podłodze tarasu gdyż są montowane do elewacji lub sufitu. Nowoczesne markizy tarasowe występują z napędem ręcznym […]