Żaluzje 25 mm czy 50 mm — jaką szerokość wybrać?

Żaluzje wewnętrzne drewniane występują w kilku rozmiarach szerokości lameli. Najszersze są żaluzje drewniane okienne 65 mm szczególnie polecane do bardzo dużych przeszkleń. Kolejne i najbardziej popularne są żaluzje 50 mm, których lamele mają szerokość 5 cm i montowane są przed wnęką okienną na ścianie lub do sufitu. Nowość w naszej ofercie to żaluzje drewniane 35 mm. Przeznaczenie żaluzji drewnianych 3,5 cm jest takie jak w przypadku żaluzji 25 mm, które montowane są zazwyczaj na ramie okiennej. Jeżeli nie wiesz, jakie żaluzje będą najlepsze, będą spełniać swoją funkcję, a jednocześnie będą stanowić ozdobę, zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu, w którym szerzej porównujemy żaluzje o różnych szerokościach lameli.

Funkcjonalność żaluzji 25 mm to przede wszystkim lekkość produktu, możliwość montażu na ramie okna oraz płynna regulacja kąta nachylenia drewnianych lamelek. Są węższe, dla tej samej wysokości w modelu o lamelach 25 mm będzie najwięcej drewnianych deseczek, przez co gra światłem staje się bardziej precyzyjna. Przestrzenne wnęki okienne pozwalają nam na montaż większych żaluzji, szerokie lamelki są najdłuższe, dzięki czemu możemy jednym pakietem żaluzji 50 mm lub 65 mm przesłonić szersze okna. Trwałość żaluzji drewnianych oraz funkcjonalność żaluzji drewnianych zachowamy, stosując się do zaleceń producenta podczas ich użytkowania. Wady żaluzji drewnianych to brak odporności na wilgoć, która może powodować wypaczanie oraz wyginanie się drewna. W tej sytuacji lepiej wybrać żaluzje bambusowe.

Różnice pomiędzy żaluzjami drewnianymi 25 mm a 50 mm?

Żaluzje drewniane 25 mm są drobniejsze w porównaniu z żaluzjami 50 mm, co oznacza, że dla tej samej długości, będą miały dwukrotnie więcej lamelek użytych do produkcji danej żaluzji. Nie zawsze mamy możliwość montażu żaluzji drewnianych 5 cm przed wnękę okienną. Przeszkodą może okazać się zbyt mała ilość miejsca pomiędzy wnęką okienną a sufitem. W takiej sytuacji pakiet złożonej żaluzji będzie blokował swobodne otwieranie okna. W takiej sytuacji należy wybrać montaż na ramie okiennej i wybór żaluzji o szerokości lameli 2,5 cm. Zarówno szersze jak i węższe żaluzje pozwalają nam na decydowanie o tym, ile światła wpuszczamy do pomieszczenia. Żaluzje o różnych szerokościach lameli różnią się od siebie sposobem sterowania. Żaluzje 25 mm posiadają drewniane pokrętło do zmiany kąta nachylenia lameli drewnianych, natomiast żaluzje 50 mm sterowane są sznurkowo.

Kolorystyka żaluzji jest taka sama dla tych dwóch rozmiarów, jednak te o 35 mm mają najmniej wybarwień. Jeżeli chcielibyśmy zakupić automatyczne żaluzje drewniane, należy wybrać szersze lamele, by do kasetki zmieścił się silnik sterujący żaluzjami. Przy żaluzjach drewnianych 50 mm preferowany jest montaż do sufitu lub montaż do ściany. W przypadku stałych przeszkleń, gdzie żaluzje nie będą blokować nam możliwości otwarcia okna, możemy zastosować montaż we wnęce okiennej. Regulacja natężenia światła w przypadku żaluzji o różnych szerokościach lameli jest taka sama, ponieważ ustawiając dowolny kąt, decydujemy o ilości światła wpuszczanego do wnętrza. Żaluzje drewniane to piękna dekoracja okienna, mogą zastąpić popularne wcześniej żaluzje aluminiowe.

Dobierz odpowiednią szerokość lameli do pomieszczenia!

Żaluzje 25 mm w kuchni

Wybierając idealne żaluzje okienne, ważnym elementem wpływającym na wybór jest estetyka wnętrza. Styl, w jakim urządziliśmy nasz dom to motyw przewodni dla wyboru osłon okiennych. Wybierz żaluzje drewniane, które dopełnią twoje wnętrze. Kolorystyka żaluzji drewnianych to gładkie, nowoczesne kolory oraz standardowe kolory drewna. Naturalny wygląd żaluzji sprawi, że wnętrze będzie przytulne a białe lub czarne lamele wpisują się w styl glamour. Poza wyglądem wybierając odpowiednie żaluzje, musimy dobrać do naszych okien rozmiar lameli, które zostaną wykorzystane do produkcji naszych żaluzji. Jeżeli mamy do przysłonięcia małe okna, w niewielkich pomieszczeniach warto jest rozważyć zakup żaluzji z lamelami 25 mm lub 35 mm. Te kompozycje żaluzji drewnianych nie przytłoczą wnętrza. By kupić żaluzje drewniane pasujące do dużych przeszkleń, na początku należy sprawdzić, czy po ich montażu nie pojawi się problem ze swobodnym otwieraniem okna. Istotna jest ilość miejsca, jaką mamy na złożony pakiet żaluzji po jej podniesieniu. Styl nowoczesny nie ogranicza nas w żaden sposób. W ofercie żaluzji drewnianych dostępne są modele oraz kolory pasujące do każdego wnętrza.

Gdzie najlepiej sprawdzą się żaluzje 25 mm?

Żaluzje drewniane okienne o szerokości 25 mm to idealna alternatywa dla mniejszych przeszkleń. Zalety żaluzji drewnianych o szerokości lameli 2,5 cm to możliwość montażu na skrzydle okiennym. Wąskie żaluzje możemy zamontować tam, gdzie nie mamy miejsca na rolety drewniane 50 mm. Czasem pojawia się utrudnienie montażowe w postaci bliskości szafki lub kranu w kuchni. W tej sytuacji wąskie żaluzje 25 mm sprawdzą się najlepiej ! Funkcjonalność żaluzji 25 mm to przede wszystkim wąskie lamele, możliwość ustawiania kąta pochylenia lamelek za pomocą pokrętła i wspomniana wcześniej możliwość montażu na skrzydle okiennym. Te żaluzje najlepiej wyposażyć w prowadzenie boczne żyłkowe, dzięki czemu żaluzja przymocowana będzie na stałe do okna i nie będzie mimowolnie latać na przykład przy uchylaniu skrzydła. Styl skandynawski i drobne, białe żaluzje drewniane to duet, który się sprawdzi. Uzyskamy przytulne wnętrze, a jednocześnie zapobiegniemy nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń.

Montaż żaluzji 50 mm — jak i gdzie?

Estetyka żaluzji 50 mm pozwala nam na montaż przed wnękę okienną do ściany lub do sufitu. By prawidłowo zamontować żaluzję drewnianą 50 mm, zmierz okno pod montaż żaluzji i zaznacz miejsca montażu wieszaków. Odmierz i zaznacz położenie wieszaków. Przyłóż wieszaki i zaznacz miejsca na wywiercenie otworów. Wywierć otwory w wyznaczonych miejscach. Zamontuj wieszaki za pomocą kołków i wkrętów we wcześniej wywierconych otworach. Załóż żaluzję na wieszaki, zamknij wieszaki.

Prawidłowy pomiar żaluzji drewnianej jest bardzo ważny. Od wymarzonych żaluzji drewnianych dzieli Cię już tylko zamówienie żaluzji online. By dokonać pomiarów, przygotuj metrówkę. Przy zamówieniu podaje się gotowy wymiar żaluzji, który chcemy otrzymać. Jeżeli montaż ma się odbyć do ściany, należy sprawdzić, ile zajmie pakiet złożonej żaluzji po podniesieniu. Żaluzje drewniane różne posiadają wysokości pakietu w zależności od tego, jaki rodzaj drabinki wybierzemy. Te z drabinką taśmową zajmują więcej miejsca od sterowanych drabinką sznurkową. Do szerokości żaluzji warto dodać 5 cm, by żaluzja wychodziła poza wnękę minimum 2,5 cm na stronę. Żaluzje drewniane online produkowane są na wymiar wskazany przez klienta, dlatego ważne, by nie popełnić błędu pomiarowego.

Najnowsze wpisy

Jak skutecznie osłonić balkon w bloku przed słońcem?

Osłonięcie balkonu w bloku przed słońcem to wyzwanie, z którym mierzy się wielu mieszkańców miast. Spacerując po Wrocławiu czy innych miejscowościach, nietrudno zauważyć tymczasowe osłony, takie jak „żagle” czy materiały niskiej jakości, które często nie spełniają swojej funkcji. Niestabilne mocowanie i niewłaściwie rozłożony cień sprawiają, że takie rozwiązania są nietrwałe i mało praktyczne. W tym […]

Rolety termoizolacyjne – skuteczna ochrona przed ciepłem i chłodem przez cały rok

Rolety termoizolacyjne, znane także jako rolety zewnętrzne aluminiowe lub zabezpieczające, to rozwiązanie, które sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. Ich termoizolacyjne właściwości zależą od zastosowanych materiałów, w szczególności od pianki wypełniającej lamelki. Nasze rolety zewnętrzne wykonane są z wysokiej jakości blachy aluminiowej, a profile PA wypełniono pianką poliuretanową, co w połączeniu ze specjalnymi, dwuwarstwowymi […]

Nowoczesny carport – jakie są najnowsze trendy?

W związku z tym, że nie zawsze istnieje możliwość wybudowania garażu nowoczesny carport aluminiowy stanowi praktyczną alternatywę dla tradycyjnego, murowanego garażu. Nowoczesne zadaszenie garażowe jakim jest carport składa się z wytrzymałej konstrukcji aluminiowej oraz dachu wykonanego z blachy trapezowej. Dolna część blachy pokryta jest powłoką antykondensacyjną, która zapobiega skraplaniu się wody. Konstrukcja posiada zintegrowane odprowadzenie […]