Rośliny na pergole ogrodowe – jakie sprawdzą się najlepiej?

Pnące rośliny na pergoli zachwycają swoim wyglądem a ich dodatkowy atut to dodatkowe osłonięcie właścicieli, ponieważ pergola pokryta roślinami pnącymi osłania nas przed spojrzeniami z zewnątrz. Rośliny pnące dzielą się na rośliny kwitnące, tak zwane kwitnące pnącza oraz na rośliny liściaste. Pnącza dzielą się dodatkowo na pnącza zimozielone oraz sezonowe, pnącza wieloletnie oraz jednoroczne. Pnącza zimozielone to bardzo pożądana odmiana pnącz, ponieważ taka pergola pokryta roślinami wygląda pięknie również w okresie jesiennym czy zimowym. 

Rośliny na pergoli ogrodowej

Pergola drewniana czy metalowa – Która lepsza dla roślin?

Pnącza ogrodowe do wspinania potrzebują stabilnego podłoża i nie ma dla nich znaczenia czy jest to pergola drewniana czy pergola aluminiowa. Wybór pergoli będzie zależny od naszych upodobań oraz możliwości finansowych, tak samo jak wybór roślin. Przy wyborze roślin na pergoli powinniśmy pamiętać, że najczęściej pergole ogrodowe montowane są w miejscach bardzo nasłonecznionych stąd też musimy pamiętać, by sprawdzać jakie stanowisko preferują rośliny, które nam się podobają by miały szybkie i zdrowe przyrosty. Rośliny jak szybko rosnące pnącza odpowiednio zadbane, zwłaszcza że najczęściej są to wieloletnie rośliny pnące będą mogły pokrywać zarówno pergole drewniane jak i pergole metalowe. Jeżeli chcemy posadzić przy naszej pergoli rośliny pnące musimy pamiętać o rodzaju zadaszenia. Jeżeli jest to system automatyczny, rośliny nie powinny go otulać by nie doszło do uszkodzenia automatyki zastosowanej do sterowania zadaszenia. Takie rośliny należy odpowiednio przycinać . 

Cechy idealnych roślin na pergolę ogrodową

Dla każdego idealna roślina będzie oznaczała inny rodzaj roślin pnących. Kwitnące pnącza ucieszą fanów kwiatostanów a zwolennicy roślin liściastych zachwycą się roślinami przede wszystkim zimozielonymi, które pięknie wyglądają przez cały rok. Odmiany pnączy są przeróżne. Warto zastanowić się nad takimi jak bluszcz pospolity, który jest mało wymagający a gwarantuje bardzo szybkie przyrosty czy wiciokrzew japoński – są to pnącza uniwersalne, ponieważ dobrze znoszą niekorzystne warunki. Pnące kwiaty ogrodowe jak pnące róże poza pięknym wyglądem uraczą właścicieli przyjemnym zapachem. Rośliny pnące są praktycznie najszybciej rosnącymi pnączami a pnącza na pergole to idealne pnącza do ozdabiania. 

Jakie są najlepsze rośliny na obsadzanie pergoli?

Z rośliny na pergoli warto polecić takie rośliny jak akebia trójlistkowa, akebia pięciolistkowa, akebia trójlistkowa, hedera helix, winobluszcz pięciolistkowy, kobea pnąca, hortensja pnąca, wiciokrzew japoński, bluszcz pospolity, powojniki pięknie również ozdobią nasz taras i pergolę. Całoroczne rośliny są przede wszystkim warte polecenia na obsadzanie pergoli drewnianej i metalowej. Pnącze o wijących się łodygach potrafi pokryć nawet całą taką pergolę. Gatunki roślin są różne i jest bogaty wybór roślin. 

Jakie kwitnące pnącza?

Pięknym kwitnącym pnączem jest akebia pięciolistkowa. Szybko rosnące kwitnące pnącza posiada również wiciokrzew japoński. Kwiaty pnące warte polecenia to zdecydowanie pnące róże. Te rodzaje pnączy polecamy zwolennikom pięknych kwiatów oraz ślicznego zapachu. Hortensja pnąca to roślina, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Możemy wybierać spośród wielu kwitnących roślin, które będą porastać pergolę w naszym ogrodzie. Poza roślinami kwitnącymi lub tymi jedynie liściastymi, można wybierać między kolorystyką kwiatów. Od czerwonych, po niebieskie, białe i wiele wiele innych. 

Jakie pnącza na pergole?

Pnącza uniwersalne to takie, o które nie trzeba wyjątkowo dbać. Są łatwe w hodowli i rosną w różnych rodzajach gleb. Winobluszcz pięciolistkowy jest bardzo podobny do hedera helix. Oby dwie rośliny posiadają zielone liście. Pięknie kwitnąca kobea pnąca zachwyci swoimi pięknymi kwiatami. Jest to zdecydowanie roślina ozdobna. Kolor kwiatów od białego do fioletowego. Kwiaty najlepiej wyglądają wyeksponowane, dlatego gdy decydujemy się na rośliny ogrodowe z ozdobnymi liśćmi, możemy w nie wpleść takie pnącza jak roślina ozdobna kwitnąca. Są to zdecydowanie pnącza dekoracyjne. 

Kompleksowa pielęgnacja roślin na pergoli

Pielęgnacja roślin pnących zależna jest od rodzaju roślin, które zasadzimy. Pnące kwiaty ogrodowe będą wymagały nasłonecznionego stanowiska, podlewania oraz okrywania w okresie zimowym. Pnącza ozdobne są delikatniejsze od tych, które są uznawane za najpopularniejsze pnącza. Mowa o roślinach zimozielonych. Są to pnącza wieloletnie. Róża pnąca o pięknych kwiatach nie lubi stanowisk wietrznych. Jest to bardzo ważne, by pamiętać o tym podczas jej sadzenia. Pnącza na pergolę sprawdzą się równie dobrze posadzone przy ogrodzeniu. 

Jak dbać o rośliny pnące na pergoli, aby były zdrowe i piękne?

Kwiaty najlepiej sadzić zgodnie z zaleceniami dołączonymi do zakupowanych roślin. Gwarantuje nam to sukces przyjęcia się roślin. Winorośl osłonięte gwarantuje przestrzenie, rośnie szybko i gęsto. Jest wytrzymałym pnączem w przeciwieństwie do tych ozdobnych, jak pnącza dekoracyjne. Najpopularniejsze pnącza poradzą sobie w większości Polskich warunków. Jest to odpowiedni dla ich wzrostu klimat. Pnącza ogrodowe to głównie wieloletnie rośliny pnące, więc musimy pamiętać o zabezpieczeniu ich w okresie zimowym jak na przykład osłonięcie ich w miesiącach zimowych. Jest to najlepsza po podlewaniu pielęgnacja roślin pnących. Róża pnąca za odpowiednią pielęgnację odwdzięczy się przepięknym i pachnącym kwiatostanem, dlatego warto dbać by były piękne i zdrowe. 

Jakie mogą być typowe problemy związane z uprawą roślin na pergoli?

Problemem może być szybki rozrost roślin, co w przypadku braku kontroli nad nim może spowodować rozrastanie się roślin pnących poza miejsca przez nas oczekiwane do obrośnięcia. W przypadku pergoli drewnianej mogą pozostawać ślady po roślinach, co jest bardzo często spotykane. Rośliny pnące przeznaczone do uprawy w Polsce nie należą do rośli stwarzających problemy związanych z uprawą roślin na pergoli. Ich szybki wzrost pozytywnie zaskakuje. W niedługim czasie możemy osiągnąć zaplanowany rezultat. 

Korzyści z posiadania roślin na pergoli

Przesłony boczne, zadaszenie pergoli tarasowej możemy urozmaicić w naturalny sposób. Koszt roślin pnących nie należy do najwyższych, stąd też budżetowym sposobem możemy uzyskać pięknie osłoniętą pergolę ogrodową. Rodzaj roślin pnących jaki wybierzemy zależny jest od naszych oczekiwań. Najczęściej wybierane są pnącza ozdobne, ponieważ pięknie kwitnące kwiaty poprawiają nastrój, dzięki czemu wypoczynek pod pergolą ogrodową staje się jeszcze bardziej przyjemny. 

Najnowsze wpisy

Rolety zamiast firanek? Zalety tego rozwiązania!

Montaż rolet zamiast firanek to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują odsłonić się od spojrzeń z zewnątrz. Kiedy zapalimy światło odpowiednio dobrane rolety w dalszym ciągu zapewniają nam prywatność. Rolety zamiast firanek zalecane są dla osób z alergiami na kurz czy roztocza. Jak wiadomo firany niestety zbierają kurz, dlatego trzeba pamiętać o ich częstym praniu, […]

Rośliny na pergole ogrodowe – jakie sprawdzą się najlepiej?

Pnące rośliny na pergoli zachwycają swoim wyglądem a ich dodatkowy atut to dodatkowe osłonięcie właścicieli, ponieważ pergola pokryta roślinami pnącymi osłania nas przed spojrzeniami z zewnątrz. Rośliny pnące dzielą się na rośliny kwitnące, tak zwane kwitnące pnącza oraz na rośliny liściaste. Pnącza dzielą się dodatkowo na pnącza zimozielone oraz sezonowe, pnącza wieloletnie oraz jednoroczne. Pnącza […]

Rodzaje rolet wewnętrznych okiennych. Jakie najlepiej wybrać?

Wybierając rolety okienne, warto kierować się w równiej mierze ich designem co użytecznością. Praktyczną kwestią, o której należy pamiętać, jest grubość tkaniny, z której rolety są wykonane. Decyduje ona o stopniu przepuszczalności światła, a co za tym idzie, poczuciu prywatności i bezpieczeństwa. Do wyboru są rolety zaciemniające, podszyte podgumowaniem, rolety średnio zaciemniające oraz rolety dzień […]