Rodzaje rolet wewnętrznych okiennych. Jakie najlepiej wybrać?

Wybierając rolety okienne, warto kierować się w równiej mierze ich designem co użytecznością. Praktyczną kwestią, o której należy pamiętać, jest grubość tkaniny, z której rolety są wykonane. Decyduje ona o stopniu przepuszczalności światła, a co za tym idzie, poczuciu prywatności i bezpieczeństwa. Do wyboru są rolety zaciemniające, podszyte podgumowaniem, rolety średnio zaciemniające oraz rolety dzień noc. Ważny jest też sposób montażu rolet, np.: na karnisz lub ścianę, do sufitu oraz na ramę okienną. Odpowiadając więc na pytanie, jakie rolety wybrać, można powiedzieć: stylem pasujące do aranżacji wnętrza, grubością materiału odpowiadające potrzebie zapewnienia sobie prywatności, a sposobem montażu gwarantujące trwałość.

rolety okienne wewnętrzne rodzaje - czym się kierować przy wyborze rolet?

Rodzaje rolet wewnętrznych

Na rynku jest ogromny wybór rolet z materiału oraz usług ich montażu. Nie warto więc spieszyć się z wyborem, tym bardziej że rolety okienne to dodatek, który będzie zwieńczeniem stylu Twojego mieszkania.

Rolety wolnowiszące

To najprostszy i najpowszechniejszy rodzaj rolet okiennych. Z jednej strony, zaciemniają pokój na równi z tradycyjnymi zasłonami, a może nawet lepiej, jeśli tkanina została podgumowana. Z drugiej strony, prosty mechanizm zapewnia bezawaryjność. Materiał przymocowany jest bowiem do rolki, która obraca się za pomocą sznureczka, przez co zmienia się wysokość rolety. Roletę wolnowiszącą można montować do ściany, sufitu albo do ramy okna. Ostatni sposób pozwala otwierać okna mimo zsuniętej rolety.

Rolety w kasecie

Rolety w kasecie różnią się od rolet wiszących tym, że dzięki obudowanej rolce i bocznych prowadnic materiał zawsze równo się zwija. Konstrukcja montowana jest w ramach okiennych. 

Co ważne, mechanizm kasetowy w żaden sposób nie narzuca rodzaju materiału, z którego zrobione są rolety. Mogą więc być podgumowane, średnio zaciemniające oraz typu dzień noc.

Rolety rzymskie

Jeśli szukasz bardziej dekoracyjnego rozwiązania, idealne będą rolety rzymskie. Charakteryzują się one tym, że materiał nie nawija się na rolkę, ale układa w dekoracyjne fałdy, które dodatkowo można wzmocnić fiszbinami. W przypadku tych rolet stosuje się dwa mechanizmy regulowania wysokości: sznurkowy (roletę reguluje się przez pociąganie za sznurek) i kasetowo-koralikowy (roletę reguluje się przez pociąganie koralikowego sznurka, który połączony jest z okrytym w kasetce mechanizmem zwijającym roletę w falbanę). Niezależnie od tego, jakie rodzaje rolet okiennych typu rzymskiego wybierzesz, możesz się spodziewać, że materiał w większym stopniu będzie przepuszczał światło.

Rolety austriackie 

Rozwiązaniem, które gwarantuje klasyczny dekoracyjny efekt, są rolety austriackie. Mechanizm ich zwijania i rozwijania jest podobny do rolet rzymskich, z tą jednak różnicą, że zamiast w fałdy tkanina marszczy się, tworząc dekoracyjne łuki.

Plisy

Połączenie minimalizmu z funkcjonalnością z całą pewnością gwarantują plisy. W zależności od modelu wysokość plis można regulować albo tylko od dołu, albo i od dołu, i od góry. 

Rodzaje rolet okiennych – jakie wybrać?

Rolety okienne wewnętrzne – rodzaje użytych materiałów i sposób montażu – mają plusy, które warto umiejętnie wykorzystać. W jednym przypadku jest to estetyczny efekt, w innym praktyczne zastosowanie. Na przykład rolety wiszące, zwłaszcza podgumowane, świetnie nadają się do sypialni. Ich zaletą jest możliwość całkowitego odcięcia się od świata zewnętrznego. Dobierz odpowiednią fakturę i deseń materiału, aby odpowiednio podkreślić wystrój wnętrza, a o resztę nie musisz się już martwić – rolety te robi się często na wymiar razem z usługą montażu.

Jeśli zastanawiasz się, jakie rolety wybrać do klasycznego salonu, przejrzyj ofertę rolet austriackich. Ich możliwości aranżacji są imponujące. Mniej ozdobne, ale bardziej swojskie są rolety rzymskie. Właściwie nie ma pomieszczenia, do którego nie pasują. 

Jeśli z kolei masz okna połaciowe, to nie ma się nad czym zastanawiać. W tym przypadku sprawdzą się rolety w kasecie z dodatkowym systemem sprężynowym, który przytrzymuje materiał przy oknie.

Rolety dzień i noc

Niezwykle praktyczne są również rolety dzień noc oraz plisy, których niewątpliwą zaletą jest możliwość regulowania dopływu światła na całej długości okna. 

Nie wiesz, jakie typy rolet wewnętrznych wybrać? Doradzimy!

Jeśli ciągle się wahasz, nie wiedząc, jakie rodzaje rolet okiennych sprawdzą się w twoim domu, a mieszkasz w okolicach Wrocławia, Trzebnicy, Oławy, Siechnic, Radwanic oraz Kiełczowa – skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Najnowsze wpisy

Osłona tarasu przed sąsiadami – 5 pomysłów jak osłonić taras

Taras i balkon mogą okazać się idealnym miejscem do odpoczynku bez spojrzeń osób z zewnątrz, jeżeli odpowiednio zagospodarujemy przestrzeń. Pierwszym i najczęściej wybieranym sposobem na osłonięcie się od sąsiadów ale też chroniące przed słońcem jest zakup markizy tarasowej. Jeżeli zastanawiacie się cym osłonic taras przedstawimy wam nasze propozycje w postaci markiz tarasowych. Markizy jako osłona […]

Mały ogródek przed domem – nowe inspiracje na 2024 rok

Inspiracje na mały ogród – Zadaszenie tarasu Ze względu na to, że powstaje coraz więcej budynków mieszkalnych, działki na których są budowane są coraz bardziej kameralne. Mały ogród, jeżeli będzie dobrze przemyślany, może posiadać wszystko to co potrzebujemy do wypoczynku i spędzania czasu w ogrodzie. Oczywiście mały ogród to pewne ograniczenia, zwłaszcza w nasadzeniach czy […]

Jak zacienić taras w ogrodzie? Poradnik na 2024 rok

Słoneczny ogród, a zabudowa tarasu Kiedy nasz dom ma ekspozycje południową, słońce w naszym ogrodzie będzie gościło praktycznie przez cały dzień. Warto wtedy pomyśleć, jak zacienić chociaż kawałek ogrodu, by można w nim było wypoczywać w słoneczne dni. Żeby takie miejsce przygotować, musimy przeanalizować czy lepszym rozwiązaniem do zadaszenia będzie markiza tarasowa czy pergola tarasowa. […]