Rodzaje rolet okiennych. Jakie najlepiej wybrać?

Wybierając rolety okienne, warto kierować się w równiej mierze ich designem co użytecznością. Praktyczną kwestią, o której należy pamiętać, jest grubość tkaniny, z której rolety są wykonane. Decyduje ona o stopniu przepuszczalności światła, a co za tym idzie, poczuciu prywatności i bezpieczeństwa. Do wyboru są rolety zaciemniające, podszyte podgumieniem, rolety średnio zaciemniające oraz rolety dzień noc. Ważny jest też sposób montażu rolet, np.: na karnisz lub ścianę, do sufitu oraz na ramę okienną. Odpowiadając więc na pytanie, jakie rolety wybrać, można powiedzieć: stylem pasujące do aranżacji wnętrza, grubością materiału odpowiadające potrzebie zapewnienia sobie prywatności, a sposobem montażu gwarantujące trwałość.

Rodzaje rolet okiennych - czym się kierować przy wyborze rolet?

Rolety okienne wewnętrzne – rodzaje

Na rynku jest ogromny wybór rolet z materiału oraz usług ich montażu. Nie warto więc spieszyć się z wyborem, tym bardziej że rolety okienne to dodatek, który będzie zwieńczeniem stylu Twojego mieszkania.

Rolety wolnowiszące

To najprostszy i najpowszechniejszy rodzaj rolet okiennych. Z jednej strony, zaciemniają pokój na równi z tradycyjnymi zasłonami, a może nawet lepiej, jeśli tkanina została podgumiona. Z drugiej strony, prosty mechanizm zapewnia bezawaryjność. Materiał przymocowany jest bowiem do rolki, która obraca się za pomocą sznureczka, przez co zmienia się wysokość rolety. Roletę wolnowiszącą można montować do ściany, sufitu albo do ramy okna. Ostatni sposób pozwala otwierać okna mimo zsuniętej rolety.

Rolety w kasecie

Rolety w kasecie różnią się od rolet wiszących tym, że dzięki obudowanej rolce i bocznych prowadnic materiał zawsze równo się zwija. Konstrukcja montowana jest w ramach okiennych. 

Co ważne, mechanizm kasetowy w żaden sposób nie narzuca rodzaju materiału, z którego zrobione są rolety. Mogą więc być podgumione, średnio zaciemniające oraz typu dzień noc.

Rolety rzymskie

Jeśli szukasz bardziej dekoracyjnego rozwiązania, idealne będą rolety rzymskie. Charakteryzują się one tym, że materiał nie nawija się na rolkę, ale układa w dekoracyjne fałdy, które dodatkowo można wzmocnić fiszbinami. W przypadku tych rolet stosuje się dwa mechanizmy regulowania wysokości: sznurkowy (roletę reguluje się przez pociąganie za sznurek) i kasetowo-koralikowy (roletę reguluje się przez pociąganie koralikowego sznurka, który połączony jest z okrytym w kasetce mechanizmem zwijającym roletę w falbanę). Niezależnie od tego, jakie rodzaje rolet okiennych typu rzymskiego wybierzesz, możesz się spodziewać, że materiał w większym stopniu będzie przepuszczał światło.

Rolety austriackie 

Rozwiązaniem, które gwarantuje klasyczny dekoracyjny efekt, są rolety austriackie. Mechanizm ich zwijania i rozwijania jest podobny do rolet rzymskich, z tą jednak różnicą, że zamiast w fałdy tkanina marszczy się, tworząc dekoracyjne łuki.

Plisy

Połączenie minimalizmu z funkcjonalnością z całą pewnością gwarantują plisy. W zależności od modelu wysokość plis można regulować albo tylko od dołu, albo i od dołu, i od góry. 

Rolety okienne – jak wybrać?

Rolety okienne wewnętrzne – rodzaje użytych materiałów i sposób montażu – mają plusy, które warto umiejętnie wykorzystać. W jednym przypadku jest to estetyczny efekt, w innym praktyczne zastosowanie. Na przykład rolety wiszące, zwłaszcza podgumione, świetnie nadają się do sypialni. Ich zaletą jest możliwość całkowitego odcięcia się od świata zewnętrznego. Dobierz odpowiednią fakturę i deseń materiału, aby odpowiednio podkreślić wystrój wnętrza, a o resztę nie musisz się już martwić – rolety te robi się często na wymiar razem z usługą montażu.

Jeśli zastanawiasz się, jakie rolety wybrać do klasycznego salonu, przejrzyj ofertę rolet austriackich. Ich możliwości aranżacji są imponujące. Mniej ozdobne, ale bardziej swojskie są rolety rzymskie. Właściwie nie ma pomieszczenia, do którego nie pasują. 

Niezwykle praktyczne są również rolety dzień noc oraz plisy, których niewątpliwą zaletą jest możliwość regulowania dopływu światła na całej długości okna. 

Jeśli z kolei masz okna połaciowe, to nie ma się nad czym zastanawiać. W tym przypadku sprawdzą się rolety w kasecie z dodatkowym systemem sprężynowym, który przytrzymuje materiał przy oknie.

Nie wiesz, jakie rolety do okien wybrać? Doradzimy!

Jeśli ciągle się wahasz, nie wiedząc, jakie rodzaje rolet okiennych sprawdzą się w twoim domu, a mieszkasz w okolicach Wrocławia, Trzebnicy, Oławy, Siechnic, Radwanic oraz Kiełczowa – skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Najnowsze wpisy

Jakie znaczenie ma wybór materiału na markizę?

Czy wiesz, że tkanina markizowa służy nie tylko do ochrony przed słońcem? Bowiem tkanina na markizy to również element dekoracyjny. Po wyborze koloru konstrukcji można dopasować jej wzór do elewacji, otoczenia i zgodnie z naszymi upodobaniami.

Modne rolety 2023 – na jakie rozwiązania okienne się zdecydować w nowym roku?

Nowoczesne rolety na okna – modne i praktyczne rozwiązania na 2023 r. Rolety na okna dzielą się na dwa główne rodzaje, a mianowicie rolety zewnętrzne oraz wewnętrzne. Rolety zewnętrzne to najczęściej rolety zewnętrzne aluminiowe tak zwane rolety zabezpieczające czy rolety antywłamaniowe. Są to rolety wykonane z pancerza oraz skrzynki aluminiowej, mogą być sterowane ręcznie lub […]

Nowoczesne pergole i markizy tarasowe – pomysły na aranżację tarasu 2023

Nasze pomysły na aranżację tarasu w 2023 r! Pomysł na aranżacje tarasu może dotyczyć zarówno zabudowy podłoża jak i zadaszenia. Na aranżacje tarasu składają się również meble ogrodowe i dekoracje jak donice, zasłony, lampy. Jednym z naszych pomysłów na nowoczesną i praktyczną aranżację tarasu jest pergola lamelowa. Pergola ta, poza najwyższą klasą odporności pogodowej posiada […]