Rodzaje rolet okiennych. Jakie najlepiej wybrać?

20 stycznia 2022
Systemy Okienne 9 Bez kategorii 9 Rodzaje rolet okiennych. Jakie najlepiej wybrać?

Wybierając rolety okienne, warto kierować się w równiej mierze ich designem co użytecznością. Praktyczną kwestią, o której należy pamiętać, jest grubość tkaniny, z której rolety są wykonane. Decyduje ona o stopniu przepuszczalności światła, a co za tym idzie, poczuciu prywatności i bezpieczeństwa. Do wyboru są rolety zaciemniające, podszyte podgumieniem, rolety średnio zaciemniające oraz rolety dzień noc. Ważny jest też sposób montażu rolet, np.: na karnisz lub ścianę, do sufitu oraz na ramę okienną. Odpowiadając więc na pytanie, jakie rolety wybrać, można powiedzieć: stylem pasujące do aranżacji wnętrza, grubością materiału odpowiadające potrzebie zapewnienia sobie prywatności, a sposobem montażu gwarantujące trwałość.

Rodzaje rolet okiennych. Jakie najlepiej wybrać?

Rolety okienne wewnętrzne – rodzaje

Na rynku jest ogromny wybór rolet z materiału oraz usług ich montażu. Nie warto więc spieszyć się z wyborem, tym bardziej że rolety okienne to dodatek, który będzie zwieńczeniem stylu Twojego mieszkania.

Rolety wolnowiszące

To najprostszy i najpowszechniejszy rodzaj rolet okiennych. Z jednej strony, zaciemniają pokój na równi z tradycyjnymi zasłonami, a może nawet lepiej, jeśli tkanina została podgumiona. Z drugiej strony, prosty mechanizm zapewnia bezawaryjność. Materiał przymocowany jest bowiem do rolki, która obraca się za pomocą sznureczka, przez co zmienia się wysokość rolety. Roletę wolnowiszącą można montować do ściany, sufitu albo do ramy okna. Ostatni sposób pozwala otwierać okna mimo zsuniętej rolety.

Rolety w kasecie

Rolety w kasecie różnią się od rolet wiszących tym, że dzięki obudowanej rolce i bocznych prowadnic materiał zawsze równo się zwija. Konstrukcja montowana jest w ramach okiennych. 

Co ważne, mechanizm kasetowy w żaden sposób nie narzuca rodzaju materiału, z którego zrobione są rolety. Mogą więc być podgumione, średnio zaciemniające oraz typu dzień noc.

Rolety rzymskie

Jeśli szukasz bardziej dekoracyjnego rozwiązania, idealne będą rolety rzymskie. Charakteryzują się one tym, że materiał nie nawija się na rolkę, ale układa w dekoracyjne fałdy, które dodatkowo można wzmocnić fiszbinami. W przypadku tych rolet stosuje się dwa mechanizmy regulowania wysokości: sznurkowy (roletę reguluje się przez pociąganie za sznurek) i kasetowo-koralikowy (roletę reguluje się przez pociąganie koralikowego sznurka, który połączony jest z okrytym w kasetce mechanizmem zwijającym roletę w falbanę). Niezależnie od tego, jakie rodzaje rolet okiennych typu rzymskiego wybierzesz, możesz się spodziewać, że materiał w większym stopniu będzie przepuszczał światło.

Rolety austriackie 

Rozwiązaniem, które gwarantuje klasyczny dekoracyjny efekt, są rolety austriackie. Mechanizm ich zwijania i rozwijania jest podobny do rolet rzymskich, z tą jednak różnicą, że zamiast w fałdy tkanina marszczy się, tworząc dekoracyjne łuki.

Plisy

Połączenie minimalizmu z funkcjonalnością z całą pewnością gwarantują plisy. W zależności od modelu wysokość plis można regulować albo tylko od dołu, albo i od dołu, i od góry. 

Rolety okienne – jak wybrać?

Rolety okienne wewnętrzne – rodzaje użytych materiałów i sposób montażu – mają plusy, które warto umiejętnie wykorzystać. W jednym przypadku jest to estetyczny efekt, w innym praktyczne zastosowanie. Na przykład rolety wiszące, zwłaszcza podgumione, świetnie nadają się do sypialni. Ich zaletą jest możliwość całkowitego odcięcia się od świata zewnętrznego. Dobierz odpowiednią fakturę i deseń materiału, aby odpowiednio podkreślić wystrój wnętrza, a o resztę nie musisz się już martwić – rolety te robi się często na wymiar razem z usługą montażu.

Jeśli zastanawiasz się, jakie rolety wybrać do klasycznego salonu, przejrzyj ofertę rolet austriackich. Ich możliwości aranżacji są imponujące. Mniej ozdobne, ale bardziej swojskie są rolety rzymskie. Właściwie nie ma pomieszczenia, do którego nie pasują. 

Niezwykle praktyczne są również rolety dzień noc oraz plisy, których niewątpliwą zaletą jest możliwość regulowania dopływu światła na całej długości okna. 

Jeśli z kolei masz okna połaciowe, to nie ma się nad czym zastanawiać. W tym przypadku sprawdzą się rolety w kasecie z dodatkowym systemem sprężynowym, który przytrzymuje materiał przy oknie.

Nie wiesz, jakie rolety do okien wybrać? Doradzimy!

Jeśli ciągle się wahasz, nie wiedząc, jakie rodzaje rolet okiennych sprawdzą się w twoim domu, a mieszkasz w okolicach Wrocławia, Trzebnicy, Oławy, Siechnic, Radwanic oraz Kiełczowa – skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Zobacz najnowsze wpisy

Największe zalety markiz tarasowych

Największe zalety markiz tarasowych

Największe zalety markiz tarasowych to przede wszystkim to, że taras z markizą to ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz możliwość ustawienia wysięgu markizy w dogodny dla nas sposób....

Żaluzje drewniane a bambusowe – które wybrać?

Żaluzje drewniane a bambusowe – które wybrać?

Przy wyborze najlepszych dla naszego wnętrza żaluzji, należy kierować się nie tylko ich wyglądem ale warto wziąć pod uwagę również kwestie praktyczne. Co to oznacza ? Bardzo ważne jest miejsce w...

Żaluzje drewniane – inspiracje do twojego domu

Żaluzje drewniane – inspiracje do twojego domu

Na początku roku 2020 pojawił się spory problem z dostępnością lamelek drewnianych niezbędnych do produkcji żaluzji drewnianych. Dlatego też aranżacje z wykorzystaniem tych osłon okiennych odeszły...

Pergola tarasowa. Jaką najlepiej wybrać?

Pergola tarasowa. Jaką najlepiej wybrać?

Konstrukcja powinna być odpowiednio dobrana do stylu ogrodu i architektury budynkutak aby całość była w harmonii. Pergola dobrze sprawdza się w ogrodach rustykalnych i angielskich a w bardziej...

Markiza na balkon – czy to dobre rozwiązanie?

Markiza na balkon – czy to dobre rozwiązanie?

Markiza balkonowa to popularne rozwiązanie w przypadku ochrony przed słońcem, promieniami UV oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Dzięki swojej budowie markizy balkonowe mogą być produkowane w...

Plisy czy rolety rzymskie – co lepiej wybrać?

Plisy czy rolety rzymskie – co lepiej wybrać?

Zarówno plisy materiałowe i rolety rzymskie sprawdzą się w wystroju wnętrz oraz ochroną przed nasłonecznieniem. Plisy materiałowe posiadają ogromny wybór materiałów, które charakteryzują się...

Rolety antywłamaniowe – najważniejsze informacje

Rolety antywłamaniowe – najważniejsze informacje

Rolety antywłamaniowe często występują także pod nazwą rolety zewnętrzne. Ten typ rolet jest polecany w zakresie ochrony przed słońcem, zabezpieczeniu posiadłości przed próbą włamania a także w...

Jak zamontować żaluzje?

Jak zamontować żaluzje?

Sposób montażu żaluzji zależy od podłoża, w którym będą montowane żaluzje oraz ich rodzaju. Żaluzje drewniane 50 mm zazwyczaj montowane są przed wnękę okienną. Należy wziąć pod uwagę, że żaluzje...