Plisy czy rolety rzymskie – co lepiej wybrać?

Zarówno plisy materiałowe i rolety rzymskie sprawdzą się w wystroju wnętrz oraz ochroną przed nasłonecznieniem. Plisy materiałowe posiadają ogromny wybór materiałów, które charakteryzują się odpowiednimi właściwościami w zależności od potrzeb. Tkaniny mogą być słabo lub mocno przezierne, podgumowane, które całkowicie zaciemniają pomieszczenie, tłoczone, wzorzyste oraz niepalne. Plisy montuje się na skrzydła okienne a dzięki specjalnej budowie możemy zasłaniać okno z góry do dołu i z dołu do góry. Możemy również zasłonić sam środek okna – nie ma innych produktów na rynku, które na to pozwalają. Rolety rzymskie również mają bogatą paletę tkanin. Dostępne są tkaniny impregnowane, firankowe, które w mniejszych stopniu zaciemnią pomieszczenie, tkaniny typu blackout, które całkowicie zaciemniają pomieszczenie. Dodatkowo do wyboru są tkaniny wzorzyste, bawełniane, tekstylne a nawet jedwabne. Wybór plis okiennych czy rolet rzymskich zależy od wystroju naszego wnętrza oraz jakiego stopnia zacienienia oczekujemy. Nie ma wątpliwości, że zarówno plisy czy rolety upiększą nasz wystrój oraz pomogą w zachowaniu prywatności i osłony przed słońcem.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się plisy?

Plisy możemy zamontować na każdy rodzaj okien ściennych, dachowych a nawet okien łukowych czy trójkątnych. Niewątpliwą zaletą plis okiennych jest możliwość wykonania dowolnego kształtu. Plisy okienne są montowane do listew okiennych inwazyjnie lub bezinwazyjnie za pomocą specjalnych uchwytów. Montaż inwazyjny polega na przykręceniu małych mocowań za pomocą małych wkrętów do skrzydła okiennego. Dzięki mocowaniu w listwach przyszybowych okno nie traci gwarancji, ponieważ listwy przyszybowe nie są objęte gwarancją producenta. Plisy materiałowe możemy również zamontować w sposób bezinwazyjny, zakładając za uszczelkę skrzydła specjalne uchwyty mocujące. W takim przypadku plisę możemy zdemontować z okna nie pozostawiając śladów montażu. Plisy okienne stosuje się również w oknach dachowych znanymi również oknami połaciowymi. W takim przypadku dodatkowym elementem są prowadnice boczne, które podtrzymują materiał przy dużych oknach o dużym kącie nachylenia. Plisy okienne na okna dachowe z powodzeniem zastępuję stosowane do tej pory rolety materiałowe na okna dachowe. Zastosowanie plis do okien dachowych daje większą sztywność osłony okiennej, większą ergonomię oraz bogatszy wybór materiałów i wzorów. Kolejną zaletą plis okiennych jest możliwość prania tkanin, należy jednak sprawdzić w jakich parametrach należy wykonać taką czynność. Oprócz tkaniny plisa posiada belkę górną i dolną, która chwytami podczas regulacji plisy. Belki są wykonane z aluminium lakierowany standardowo na kolor biały, srebrny, brązowy, beżowy oraz antracyt. Możemy również lakierować te elementy na dowolny kolor RAL, wymaga to jednak dopłaty.

Do jakich wnętrz pasują rolety rzymskie?

Rolety rzymskie już od dawna są wybierane jako osłona i dekoracja okien. Montuje się je przed wnękę okienną z uwzględnieniem wysokości po ich zaciągnięciu, tak żeby nie zablokować okna. Rolety rzymskie mają ogromny wybór tkanin poprzez gramaturę tkaniny, kolor, gatunek oraz wzór. Roleta rzymska złożona jest z tkaniny, która jest przeplatana poziomymi tulejami połączona sznurkami. Za pomocą koralika możemy podciągać lub opuszczać tkaninę a ona sama układa się w fale, nadając charakteru samej rolecie. Jeśli zależy nam nie tylko na dekoracji ale również na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia możemy zastosować podwójne tkaniny. Wówczas do jednej sztuki rolety rzymskiej możemy zamówić tkaninę przezierną oraz drugą tkaninę typu blackout. Jest to rozwiązanie droższe ale na pewno funkcjonalne. Tkaniny rolet rzymskich nadają się do prania w odpowiednich warunkach. Rolety rzymskie montuje się podobnie jak żaluzje 50 mm, poprzez nawiercenie otworów w ścianie i zamontowanie uchwytów za pomocą kołków montażowych. Taki montaż zapewni bezawaryjną pracę rolety przez długie lata, nawet w przypadku rolet o dużych powierzchniach.

Najnowsze wpisy

Jakie znaczenie ma wybór materiału na markizę?

Czy wiesz, że tkanina markizowa służy nie tylko do ochrony przed słońcem? Bowiem tkanina na markizy to również element dekoracyjny. Po wyborze koloru konstrukcji można dopasować jej wzór do elewacji, otoczenia i zgodnie z naszymi upodobaniami.

Modne rolety 2023 – na jakie rozwiązania okienne się zdecydować w nowym roku?

Nowoczesne rolety na okna – modne i praktyczne rozwiązania na 2023 r. Rolety na okna dzielą się na dwa główne rodzaje, a mianowicie rolety zewnętrzne oraz wewnętrzne. Rolety zewnętrzne to najczęściej rolety zewnętrzne aluminiowe tak zwane rolety zabezpieczające czy rolety antywłamaniowe. Są to rolety wykonane z pancerza oraz skrzynki aluminiowej, mogą być sterowane ręcznie lub […]

Nowoczesne pergole i markizy tarasowe – pomysły na aranżację tarasu 2023

Nasze pomysły na aranżację tarasu w 2023 r! Pomysł na aranżacje tarasu może dotyczyć zarówno zabudowy podłoża jak i zadaszenia. Na aranżacje tarasu składają się również meble ogrodowe i dekoracje jak donice, zasłony, lampy. Jednym z naszych pomysłów na nowoczesną i praktyczną aranżację tarasu jest pergola lamelowa. Pergola ta, poza najwyższą klasą odporności pogodowej posiada […]