Jakie okna do nowego domu? Doradzamy!

Okna do nowego domu jednorodzinnego

Domy jednorodzinne są budowane z użyciem nowoczesnych materiałów. Do budowy nowoczesnego, energooszczędnego domu używane są najnowsze systemy izolacji ścian elewacyjnych, dachów, fundamentów. Ściany są najczęściej stawiane z bloczków ceramicznych Porotherm. Przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów ważne jest zastosowanie odpowiedniej stolarki okiennej.

Do domów wolnostojących w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej najlepiej sprawdzą się okna PCV. Obecnie na rynku jest ogromny wybór okien, różniące się profilami, pakietami szybowymi, okucia oraz dodatkami. Ważną kwestią pozostaje również montaż okien, to jaką techniką zostanie wykonany.

Stolarka okienna — najważniejsze informacje

Przy wyborze okien do domu warto zdecydować się na stolarkę okienną wyposażoną w profile 7 komorowe a nawet 8 komorowe. Ilość komór decyduje o przenikalności cieplnej okien. Im większa ilość komór w profilu tym posiada on lepsze właściwości termiczne. Dodatkowo profile mogą posiadać wypełnienie specjalnym wkładem termicznym , który dodatkowo podnosi współczynnik przenikalności cieplnej. Ważnym elementem profilów okiennych jest również grubość stali użytej wewnątrz profili. Kształtowniki stalowe stanowią rusztowanie naszego okna, im grubsza / masywniejsza tym okno jest stabilniejsze. Najpopularniejsze profile okienne to Aluplast, KBE, Veka.

Okna PCV — na co zwrócić uwagę?

Kolejnym aspektem przy wyborze okien PVC do domu jest odpowiedni pakiet szybowy. W dawnych latach używano pakietu szybowego o grubości 24 mm czyli 4/16/4 ( tafla szyby 4 mm + 16 mm przestrzeń wypełniona gazem + tafla szyby 4 mm) o współczynniku przenikalności cieplnej na poziomie Ug=1.1. Obecnie warto wybrać okna z pakietem trzyszynowym o grubości 36 mm, który posiada przenikalność na poziome Ug=0.7. Dodatkowo możemy wyposażyć okna w szyby antywłamaniowe w celu poprawy bezpieczeństwa.

Uzupełnienie okien o okucia antywłamaniowe

Uzupełnieniem okna są odpowiednie okucia. Od ich jakości oraz ilości elementów zainstalowanych w oknie zależy szczelność termiczna oraz akustyczna. Przy wyborze okien warto dobrać do każdego skrzydła okiennego funkcję uchyłu, ponieważ w takim przypadku okuć jest więcej a co za tym idzie skrzydło jest dociąganie do ościeżnicy w wielu punktach. Najpopularniejsze okucia na rynku to Winkhaus, Roto, Romb oraz Siegenia Aubi. Posiadają one duży stopień regulacji skrzydła oraz docisku skrzydła do ościeżnicy. Od jakości okuć okiennych zależy częstotliwość regulacji okien oaz ich awaryjności. Za pomocą okuć możemy wzmocnić okna pod względem zabezpieczenia przed włamaniem ale również doposażyć okna w dodatkowe funkcję, na które warto się zdecydować przy zamówieniu okien. Dodatkowe funkcje to m.in. stopniowany uchył, mikrowentylacja, zatrzask balkonowy czy blokada błędnego położenia klamki.

Ciepły montaż okien w nowym domu

Przy wyborze okien warto pamiętać o odpowiedniej wentylacji w postaci nawiewników okiennych, które są w pełni regulowane i pomagają w odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Dodatkowym aspektem jest odpowiedni montaż okien z zastosowaniem odpowiednich pian montażowych, taśm rozprężnych, ciepłych parapetów oraz tzn ciepłego montażu.

Najnowsze wpisy

Jak działa system szyb przesuwnych tarasowych i dlaczego warto?

System Szyb przesuwnych tarasowych, z których tworzymy ogrody zimowe to dostosowane do zewnętrznych warunków atmosferycznych systemy, dzięki którym możemy z pergoli tarasowej stworzyć przeszklone miejsce do wypoczynku. Każdy szklany panel posiada swój tor, po którym możemy go przesuwać. Takie panele przesuwają się płynnie i cicho. Wypolerowane krawędzie szyb wyglądają bardzo ekskluzywnie, przez co cały system […]

Pergola na balkon w bloku – nowoczesny sposób aranżacji przestrzeni

Pergole na balkonie w bloku coraz częściej stają się popularnym rozwiązaniem. Kiedy poszukujemy dodatkowego miejsca do relaksu lub przechowywania, pergola na balkonie może okazać się idealnym wyborem. Co więcej, dzięki zadaszeniu, pergola na balkonie skutecznie obniża temperaturę w pomieszczeniach, do których przylega. To z kolei pozwala uniknąć przegrzewania się mieszkania w słoneczne dni, a gdy […]

Markiza balkonowa w bloku – czy warto w nią zainwestować?

Markiza balkonowa cieszy się ogromną popularnością jako ochrona przed słońcem na balkonie. Stanowi ona odmianę markizy tarasowej, dedykowaną dla balkonów w budynkach wielorodzinnych. Montaż markizy balkonowej jest możliwy na każdym piętrze, bez względu na jego wysokość. W przeciwieństwie do markizy tarasowej, markiza balkonowa rozwija się pod większym kątem nachylenia w kierunku balustrady balkonu. Jest to […]