Markiza tarasowa to regulowane osłonięcie tarasu, balkonu oraz innych przestrzeni użytkowych. Może być wyposażona w pełną kasetę, pół kasetę lub być bez kasety. Produkowane na wymiar, maksymalne wymiary markizy to 700 cm szerokości i 360 cm wysięgu. Istnieje możliwość wyposażenia markizy w czujnik wiatru/czujnik wstrząsów, silnik elektryczny radiowy obsługiwany za pomocą pilota oraz oświetlenie LED.
Metody montażu markizy tarasowej
Markizy tarasowe ważą od 40 do 120 kg, dlatego ich montaż (Wrocław) musi być wykonany profesjonalnie i solidnie. Montaż może być trudny, ponieważ większość budynków jest ocieplana styropianem o grubości 10-20 cm, a za warstwą ocieplenia znajduje się mur właściwy. W przeszłości montaż polegał na wycięciu i usunięciu ocieplenia w miejscu, gdzie mocowane są uchwyty markizy. Jednak ten sposób jest obecnie przestarzały i niezalecany ze względu na powstawanie mostków termicznych, nieestetyczny wygląd oraz niestabilne połączenie.
Montaż chemiczny markizy
Montaż chemiczny charakteryzuje się bardzo mocnym połączeniem uchwytów z murem. Polega na przewierceniu się przez ocieplenie do muru właściwego, a następnie na wstrzyknięciu specjalnej płynnej żywicy, do której montowany jest pręt gwintowany. Płynna żywica zastyga w kilka minut, tworząc całkowicie twardą strukturę, co uniemożliwia usunięcie pręta gwintowanego z muru. Taki sposób montażu gwarantuje stabilne mocowanie na różnych rodzajach podłoża, takich jak Porotherm, pustaki ceramiczne, cegła czy silikaty.
Montaż markizy balkonowej
Markiza balkonowa, zwana także markizą poręczową, jest montowana do sufitu balkonu. Montaż tej markizy jest prostszy niż w przypadku markizy tarasowej. Uchwyty montuje się za pomocą kołków rozporowych, a regulowane ramiona mocuje się do balustrady przy pomocy śrub ocynkowanych z nakrętkami.
Potencjalne błędy przy montażu markizy tarasowej
Montaż markizy tarasowej powinien być powierzony firmie posiadającej doświadczenie w odpowiednim montażu i podłączeniach elektrycznych osłon tarasowych. Markiza, gdy jest rozłożona, jest narażona na działanie warunków atmosferycznych, takich jak wiatr czy deszcz. Silny wiatr może sprawić, że markiza będzie zachowywać się jak żagiel, dlatego montaż wymaga specjalnej uwagi. Prawidłowe podłączenie elektryczne, szczelne i izolowane, jest również ważne, zwłaszcza w przypadku markiz z napędem elektrycznym. Po montażu zaleca się przeprowadzenie prób stabilności, symulując silne podmuchy wiatru przy w pełni rozłożonej markizie.
Regulacja markizy tarasowej
Po zainstalowaniu markizy tarasowej, dostosowanie kąta jej pochylenia odbywa się poprzez regulację wysokości belki wolantowej w określonym zakresie (zazwyczaj wynoszącym od 5 do 40 stopni w przypadku markiz tarasowych), za pomocą śrub znajdujących się przy mocowaniach ramion markizy. WAŻNE! Niewłaściwa regulacja kąta nachylenia markizy może stanowić zagrożenie wypadkiem.