Okna aluminiowe czy PCV – jakie wybrać?

Okna PCV — najważniejsze informacje

Okna PCV zbudowane są z profili PCV wielokomorowych wzmocnionych stalowymi kształtownikami, okuć obwiedniowych oraz szyb zespolonych. Obecnie na runku mamy do wyboru szeroką gamę profili okiennych, począwszy od pięciokomorowych po siedmio a nawet ośmiokomorowe. Najpopularniejsze profile okienne to Veka, Aluplast, KBE, Salamander. Różnica w poszczególnych profili to przede wszystkim jakość bieli w przypadku białych okien, oklein w przypadku kolorów drewnopodobnych, materiałów użytych do jego produkcji. Wszystkie profile są w środku wzmocnione kształtownikami metalowymi, im grubsze tym okno będzie stabilniejsze.

Okucia okienne — znaczenie i funkcje

Okucia obwiedniowe wykonane są z elementów metalowych. Okucia to główny element okien, ponieważ za ich pomocą otwieramy / zamykamy okno. Mechanizm okuć pozwala szczelnie zamknąć okno, zabezpiecza pomieszczenie przez skutkami złych warunków atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg, grad, wiatr itp. Najpopularniejsze okucia to Roto, Winkhaus, Maco, GU, Romb, Aubi. Okucia okienne mogą pełnić funkcję zabezpieczającą okna przed włamaniem. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rolet grzybkowych oraz specjalnych, wzmocnionych zaczepów okno jest zabezpieczone przed próbą włamania. Dzięki zastosowaniu różnych klas okuć antywłamaniowych możemy zabezpieczyć okna w mniejszym lub większym stopniu. Okna możemy wyposażyć w okucia o rozszerzonym działaniu np. mikrowentylacja, stopniowany uchył, zatrzask balkonowy.

Szyby zespolone

Szyby zespolone to tafle szkła połączone ze sobą specjalnym klejem bitumicznym. Z tak połączonych tafli szkła usuwa się powietrze i wtłacza się gaz argon. W ten sposób szyba zespolona posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz termiczne. Najczęściej do okien stosuje się szyby 4/16/4 czyli dwie tafle szyby o grubości 4 mm , które łączy się ze sobą ramką dystansową o grubości 16 mm. Ramka dystansowa posiada specjalny granulat , który pochłania ewentualną wilgoć zgromadzoną w szybie.Im grubszy pakiet szybowy tym stopień przenikalności cieplnej jest mniejszy, przez co szyba ma lepsze właściwości termiczne oraz akustyczne.

Kiedy wybrać okna aluminiowe?

Okna aluminiowe zbudowane są z profili aluminiowych wzmocnionych stalowymi kształtownikami, okuć obwiedniowych oraz szyb zespolonych. Stolarkę okienną aluminiową montuje się głownie o biurowcach, halach , obiektach sportowych zadaszonych, gdzie jest konieczność oszklenia dużej powierzchni. Stolarka okienna aluminiowa jest stabilniejsza od stolarki okiennej PCV i jest wykorzystywana jako pokrycie elewacji budynków o dużej powierzchni. Okna aluminiowe są droższe od okien PCV, głownie przez rynkowe ceny aluminium.

Gdzie sprawdzą się okna PVC, a aluminiowe?

Okna PCV zaleca się do lokalów mieszkalnych, biurowych, usługowych, które nie wymagają oszlenia dużych powierzchni.

Okna aluminiowe zaleca się do biurowców, obiektów sportowych, hal, gdzie musimy oszklić duże powierzchnie ścian ze względu na wytrzymałość profili aluminiowych.

Najnowsze wpisy

Rośliny na pergole ogrodowe – jakie sprawdzą się najlepiej?

Pnące rośliny na pergoli zachwycają swoim wyglądem a ich dodatkowy atut to dodatkowe osłonięcie właścicieli, ponieważ pergola pokryta roślinami pnącymi osłania nas przed spojrzeniami z zewnątrz. Rośliny pnące dzielą się na rośliny kwitnące, tak zwane kwitnące pnącza oraz na rośliny liściaste. Pnącza dzielą się dodatkowo na pnącza zimozielone oraz sezonowe, pnącza wieloletnie oraz jednoroczne. Pnącza […]

Rodzaje rolet wewnętrznych okiennych. Jakie najlepiej wybrać?

Wybierając rolety okienne, warto kierować się w równiej mierze ich designem co użytecznością. Praktyczną kwestią, o której należy pamiętać, jest grubość tkaniny, z której rolety są wykonane. Decyduje ona o stopniu przepuszczalności światła, a co za tym idzie, poczuciu prywatności i bezpieczeństwa. Do wyboru są rolety zaciemniające, podszyte podgumowaniem, rolety średnio zaciemniające oraz rolety dzień […]

Jak działa system szyb przesuwnych tarasowych i dlaczego warto?

System Szyb przesuwnych tarasowych, z których tworzymy ogrody zimowe to dostosowane do zewnętrznych warunków atmosferycznych systemy, dzięki którym możemy z pergoli tarasowej stworzyć przeszklone miejsce do wypoczynku. Każdy szklany panel posiada swój tor, po którym możemy go przesuwać. Takie panele przesuwają się płynnie i cicho. Wypolerowane krawędzie szyb wyglądają bardzo ekskluzywnie, przez co cały system […]